26 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАИндустријата за чипови се подготвува за опоравување по тешката 2023-та

Индустријата за чипови се подготвува за опоравување по тешката 2023-та

Глобалната полупроводничка индустрија е подготвена за значително закрепнување во оваа година, при што се очекува продажбата да скокне на рекордно високо ниво, поддржана од поголемата побарувачка за електронски компоненти, како и од широк опсег на бизниси, прогнозира Здружението на индустријата за полупроводници (SIA), цитиран од „Bloomberg“.

Глобалните приходи од продажба на чипови паднаа за 8,2 отсто на 526,8 милијарди долари во 2023-та година, иако падот беше делумно компензиран со подобрувањето на условите во втората половина од годината, објави во понеделникот здружението. Градежниот моментум сугерира дека продажбата ќе порасне за 13% оваа година до скоро 600 милијарди долари.

„Глобалната продажба на полупроводници беше слаба на почетокот на 2023-та година, но силно закрепна во втората половина од годината, тренд што очекуваме да продолжи во 2024-та година“, коментира Џон Нојфер, претседател и извршен директор на „SIA“.

„Со чиповите кои играат поголема и поважна улога во безброј производи од кои зависи светот, долгорочната перспектива за пазарот на полупроводници е исклучително силна“, додава тој.

Во срцето на растот на индустријата е „Nvidia Corp.“, највредниот производител на чипови, кој избегна пад со своите водечки акцелератори за вештачка интелигенција (AI). Овие чипови се многу барани бидејќи можат да обработуваат огромни количини на податоци што им се потребни на компаниите за да развијат модели со вештачка интелигенција. Приходите од продажбата на Nvidia се очекува да се удвојат на речиси 60 милијарди долари во фискалната година што заврши минатиот месец. Според аналитичарите, годишниот приход на компанијата ќе надмине 90 милијарди долари до јануари 2025-та година.

Инвеститорите гледаат на ветувањето за иден раст, а особено на производителите на чипови како што е „Nvidia“, за кои веруваат дека ќе имаат корист од бумот во трошењето на хардверот поврзан со вештачката интелигенција.

Сепак, некои од најголемите компании во индустријата имаа тешка 2023-та година и пријавија остар пад на продажбата бидејќи клиентите ги намалија нарачките додека компаниите мораа да се справат со зголемените залихи.

Неколку членови на здружението, вклучително и „Intel Corp.“ и „Qualcomm Inc.“, велат дека пазарите се враќаат на нормални модели на купување и дека најголемиот шок помина.

Според Нојфер, слабата прва половина на 2023-та година беше „мамурлак“ од пандемијата, кога производителите на електроника се соочија со невидена побарувачка. Ова предизвика многу клиенти да нарачуваат премногу и да се најдат пренатрупани кога економијата се нормализираше и купувањето на уреди како што се компјутери забави.

По региони, Европа е единствениот пазар што забележа раст минатата година. Продажбата таму е зголемена за 4%. Кина и азиско-пацифичкиот регион забележаа најголем пад. Приходите од Кина се намалени за 14%. Во Америка, пазарот се намали за 5,2%.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП