13 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Мета победник на денот, силен раст во технолошкиот сектор

Wall Street: Мета победник на денот, силен раст во технолошкиот сектор

S&P 500 порасна во петокот бидејќи кварталните резултати од технолошките компании, вклучително и компанијата-мајка на Facebook Мета, го зајакнаа секторот по подобриот од очекуваниот извештај за работните места.

Широкиот пазарен индекс додаде 1,3%, додека Nasdaq Composite порасна за 1,9%. Dow Jones Industrial Average додаде 220 поени или 0,5 отсто.

Акциите на Мета скокнаа за повеќе од 21% откако гигантот на социјалните мрежи ги надмина очекувањата на аналитичарите со резултати. Матичната компанија на Facebook, исто така, објави дека за прв пат ќе исплати квартална дивиденда и одобри програма за откуп на акции од 50 милијарди долари. Акциите на Амазон скокнаа за 7% по силните резултати во четвртиот квартал.

Референтниот принос на 10-годишните обврзници скокна за 17 базични поени на 4,02% откако владата објави дека американската економија додаде 353.000 работни места во јануари, што е значително над проценката на Dow Jones од 185.000.

„Денешната ценовна акција е демонстрација дека технологијата може да се одвои од приказната за стапките и да тргува повеќе со основите“, рече Дилан Кремер, главен инвестициски директор на Certuity.

„Вие сте во овој прозорец каде што технологијата може да се тргува повисоко и покрај зголемените стапки, а тоа ги фаќа луѓето неспремни“.

Извештајот вклучува и податоци за инфлацијата во форма на раст на платите повисок од очекуваниот. Платите пораснаа за 4,5% на годишна основа, што е повеќе од прогнозата од 4,1%. Ова доаѓа откако претседателот на ФЕД, Џером Пауел, оваа недела сигнализираше дека намалувањето на каматите во март е малку веројатно.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП