16 април, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАВо Европа пристигна најтенкиот телефон на преклопување

Во Европа пристигна најтенкиот телефон на преклопување

Речиси пет месеци по неговото претставување на саемот „IFA 2023“ во Берлин, телефонот „Honor Magic V2“ конечно пристигнува на европскиот пазар.

Овој исклучително тенок преклоплив телефон ќе биде достапен во црна и виолетова варијанта, по цена од 2.000 евра за верзијата со 16GB RAM и 512GB простор за складирање податоци.

Клиентите во Европа ќе добијат и услуга „Magic Care+“ за бесплатна замена на екранот.

„Honor Magic V2“ е украсен со најтенкиот флексибилен OLED панел, со димензии 7,92 инчи, кој се наведнува навнатре. Екранот има стапка на освежување од 120 Hz.

Телефонот се напојува со чипсет Snapdragon 8 Gen 2, а се напојува од батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 66 W.

„Magic V2“ е сертифициран да издржи 400.000 преклопувања, што треба да овозможи една деценија секојдневна употреба.

Моделот „Magic V2 RSR Porsche Design“ доаѓа и во Европа, иако „Honor“ не откри повеќе детали за тоа кога можеме да го очекуваме и по која цена.

„Honor Magic V2 RSR Porsche Design“ пристигнува во верзијата на „Porsche Agate Grey“, со препознатлив дизајн на „Porsche“ – „Flyline“.

Рамката на телефонот е изработена од магнезиум, додека механизмот на шарката е од легура на титаниум како обичниот „Magic V2“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП