27 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈА„Ники имаше лоша ноќ, но сè уште се "мота" наоколу: Трамп по...

„Ники имаше лоша ноќ, но сè уште се “мота” наоколу: Трамп по победата во Ајова победи и на прелиминарните избори во Њу Хемпшир

Доналд Трамп победи на прелиминарните избори во Њу Хемпшир, што ја зацврсти неговата позиција да ја добие републиканската претседателска номинација, пишува Гардијан.

Победата над неговиот единствен преостанат ривал, Ники Хејли, која накратко се закани дека ќе го заузда поранешниот претседател, укажува на лесен пат до номинацијата за Трамп, кој исто така лесно победи на пратеничката група во Ајова минатата недела.

Обраќајќи им се на приврзаниците во Нашуа, Трамп направи победнички круг со борбен говор кој вклучуваше остри критики за Хејли.

Таа имаше многу лоша ноќ“, рече Трамп. „Таа е трета во Ајова и сè уште виси наоколу.

Хејли, која го означи Трамп како кандидат за „хаос“, вети повкусна верзија на десничарскиот оган и сулфур што ја карактеризира Републиканската партија. Таа се зголеми на анкетите во Њу Хемпшир во средината на декември, но не можеше да го искористи тој моментум во вторникот вечерта.

И покрај разочарувачкиот настап во Њу Хемпшир, Хејли инсистира дека ќе продолжи во нејзината родна држава Јужна Каролина, каде што ќе се гласа следниот месец. Зборувајќи пред поддржувачите во Конкорд во вторникот, Хејли му честиташе на Трамп за неговата победа, но ја истакна важноста на претстојните трки.

„Њу Хемпшир е прв во земјата. Не е последен во државата“, им рече Хејли на приврзаниците во Конкорд. „Оваа трка е далеку од завршена. Има десетици држави да одам, а следната е мојата слатка држава Јужна Каролина“.

Трамп одржува значително водство во Јужна Каролина, според анкетите, така што не е јасно како тие прелиминарни избори би можеле да ја преобличат динамиката на трката. Њу Хемпшир се чинеше дека е последната значајна закана за она што изгледаше дека ќе стане крунисување на Трамп.

Во виолетовата држава која гласаше за Џо Бајден пред Трамп во 2020 година, Хејли се означи како центристичка републиканка, додека Трамп продолжи да нуди десничарски популизам на серијата митинзи во последните денови. Хејли беше единствениот сериозен кандидат на Трамп во Њу Хемпшир откако Рон ДеСантис се откажа од учеството во неделата.

Обраќајќи им се на поддржувачите, Трамп ги исмејуваше напорите на Хејли да ја минимизира својата загуба во Њу Хемпшир, велејќи: „Да не дозволиме некој да однесе победа дома кога таа имаше многу лоша ноќ“.

Изгледајќи незаплашена, Хејли остана на нејзината кампања за пораката дека Трамп не може да ја води Републиканската партија во ветувачка иднина, наведувајќи ги бројните правни битки на поранешниот претседател. Трамп сега е обвинет за 91 кривично дело во четири кривични случаи, а голем дел од изминатата недела помина на суд поради случајот за клевета.

Со Доналд Трамп, имате хаос еден по друг – оваа тужба, оваа контроверзност, овој твит, овој момент од висок профил“, рече Хејли во вторникот вечерта. „Не можете да го поправите нередот на Џо Бајден со републикански хаос.

Но, рутината на Трамп е сè уште привлечна. Тина Лоренц, која рече дека го поддржува Доналд Трамп од 2016 година, беше меѓу оние кои гласаа за поранешниот претседател во вторникот.

„Тој го претставува американскиот народ. Не му требаат пари, не му требаат слава и богатство. Тој веќе го има сето тоа“, изјави 63-годишниот Лоренц.

Резултатите во Њу Хемпшир сугерираат дека Трамп ќе стане претседателски кандидат на неговата партија на трети избори по ред и најверојатно ќе се соочи со Бајден во ноември.

По победите на Трамп во Ајова и Њу Хемпшир, повеќе републикански пратеници се редат за да го поддржат. Говорејќи на победничката партија на Трамп во вторникот, поранешниот претседателски кандидат Тим ​​Скот, кој се откажа од прелиминарната трка во ноември и го поддржа поранешниот претседател минатата недела, ги повика републиканците да се обединат.

„Време е Републиканската партија да се обедини околу нашиот кандидат и следниот претседател на САД: Доналд Трамп. Ајде да ја започнеме таа забава вечерва“, рече Скот.

Демократите, исто така, јасно веруваат дека републиканските претседателски прелиминарни избори се ефикасно завршени и веќе го насочуваат своето внимание кон општите избори.

„Резултатите од вечерва потврдуваат дека Доналд Трамп ја заклучи номинацијата за републиканците, а движењето Маг против слободата што ги негира изборите го заврши своето преземање на Републиканската партија“, рече Џули Чавез Родригез, менаџер на кампањата на Бајден.

„Додека се подготвуваме за ноември 2024 година, една работа е сè појасна денес: Доналд Трамп се упатува директно на натпревар за општи избори каде што ќе се соочи со единствената личност која некогаш го претепала на гласачката кутија: Џозеф Бајден“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП