15 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот падна за 2,3 отсто на 38.741 евро

Биткоинот падна за 2,3 отсто на 38.741 евро

Берзите на криптовалути не мируваат ниту за време на прославата на вториот ден од Божиќ во еден дел од светот, а денеска на најголемата светска берза Binance, биткоинот во последните 24 часа падна за 2,3 отсто на 38.741,45 евра. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 19,31 милијарди евра.

Индексот на страв и алчност поврзан со Биткоин моментално е на 71 во категоријата „Алчност“. Вредноста на криптовалутата Итириум (ETH) падна за 1,82 отсто на 2.035,30 евра, а вредноста на Binance Coin (BNB) се зголеми за 12,27 отсто на 271,80 евра.

Биткоин (BTC), Итириум (ETH) и Сол (SOL) се најтргувани на пазарот денес. Криптовалутите BSW, PERP и BAKE моментално бележат најголем раст денес.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП