21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАШвајцарскиот франк во однос на еврото достигна највисоко ниво во последните 9...

Швајцарскиот франк во однос на еврото достигна највисоко ниво во последните 9 години

Швајцарскиот франк се искачи на највисокото ниво во однос на еврото откако Швајцарската национална банка (SNB) се откажа од врзувањето на валутата пред речиси 9 години, пишува „Bloomberg“.

Швајцарската валута скокна на 0,94087 франци за евро, што е нејзино највисоко ниво од јануари 2015-та година. Потоа „SNB“ ги потресе финансиските пазари со својот неочекуван потег да стави крај на ограничувањата за тоа како нејзината валута се тргува во однос на заедничката европска валута, зголемувајќи го франкот.

Сепак, овој потег сега одразува промена во очекувањата околу клучните каматни стапки. Расте довербата на инвеститорите дека Европската централна банка ќе ги намали каматните стапки порано од швајцарската. Пазарите се обложуваат дека ЕЦБ би можела да започне со олабавување на политиката веќе во првиот квартал на следната година, иако централните банки внимаваат да не потврдат дека таков потег е неизбежен.

Кратењата на почетокот на годината ќе ја стават ЕЦБ пред многу централни банки во развиениот свет, вклучувајќи ја и „SNB“. Економистите во „UBS Group“ очекуваат првото намалување на стапката од страна на „SNB“ да биде во јуни.

Швајцарската централна банка, која треба да ја објави својата конечна одлука за стапката за годината на 14-ти декември, не одговори веднаш на барањата за коментар.

„Можеби учесниците на пазарот почнуваат да ги ценат поагресивните намалувања на стапките од ЕЦБ следната година“, изјави за „Reuters“, Стефан Герлах, главен економист во „EFG“ банка во Цирих, кој очекува „SNB“ да ги задржи стапките непроменети на 1,75 отсто.

Порастот на франкот може да ја поттикне „SNB“ да размисли за рестартирање на интервенциите на девизните пазари за да ја ослабне безбедносната валута, но Герлах рече дека тоа е малку веројатно.

„Ова ќе значи додавање на девизните резерви и дополнително надувување на билансот на состојба. Значи, мислам дека тие ќе сакаат да го избегнат тоа“, вели тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП