21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЧистката во Binance е добра вест за крипто-пазарот

Чистката во Binance е добра вест за крипто-пазарот

Вредноста на еврото се зголеми на 1,0945 долари по објавувањето на свежата вредност на индексот Ifo. Златото повторно се искачи над 2.000 долари, а биткоинот над 38.000 долари за прв пат по година и половина.

Откако Binance постигна договор со американското Министерство за правда и Комисијата за тргување со фјучерси на стоки (CFTC), компанијата мора да плати 4,3 милијарди долари казни, а Чангпенг Жао мораше да се повлече од функцијата извршен директор.

На крипто-пазарот владее оптимизам, иако CFTC предупредува дека ова е само првиот чекор во агресивната кампања за воведување ред на пазарот.

Но, очигледно инвеститорите сметаат дека спогодбата со Binance е само една помала пречка за одобрување на првите спот биткоин ЕТФ на американскиот пазар, што многу веројатно би привлекло многу пари за оваа инвестициска класа, а со тоа и пораст на вредноста на криптовалутите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП