14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБуџетските проблеми на Германија се продлабочуваат

Буџетските проблеми на Германија се продлабочуваат

Германската влада ги замрзнува новите обврски за трошење, што портпаролот на Министерството за економија рече дека е неопходен чекор додека коалицијата на канцеларот Олаф Шолц се бори со продлабочената буџетска криза.

Плановите за трошење на владата беа фрлени во неред со судската одлука минатата недела со која беше блокиран трансферот на 60 милијарди евра неискористени средства за пандемијата на иницијативи за заштита на животната средина и може да лиши некои сектори од германската индустрија од поддршка за да останат конкурентни во услови на слаба економија.

Одлуката ги затегна односите во трипартиската коалиција на Шолц, спротивставувајќи ги Зелените кои протрошат пари, како и фискално конзервативните Слободни демократи околу тоа дали да се прекине самоограничувањето за подигање нов долг.

Министерството за финансии ги замрзнува своите идни обврски за трошење во речиси целиот федерален буџет, писмото од државниот секретар за буџетски прашања покажува колку сериозно ги сфаќа потенцијалните импликации за своите финансии.

Мерката се однесува на сите министерства и на фондот вреден 200 милијарди евра, создаден за поддршка на компаниите во услови на пандемија и енергетска криза по руската инвазија на Украина. Фондот е исто така загрозен од можен правен предизвик од воскреснатите главни опозициски сили во форма на демохристијаните, кои минатата недела успешно поднесоа тужба против климатскиот фонд вреден 60 милијарди евра.

„Чекорот ја одразува итноста на ситуацијата. Федералната влада работи напорно за да најде решенија“, изјави портпаролот на Министерството за економија во врска со замрзнувањето на буџетот.

Во понеделникот, министерот за економија Роберт Хабек предупреди дека одлуката на судот може да има сериозно влијание врз способноста на Германија да ја поддржи својата индустрија во зелената транзиција и да го попречи создавањето работни места и вредност. Ризиците би можеле да влијаат на изградбата на планираните фабрики за чипови, проширувањето на синџирот на снабдување со батерии и проектите за декарбонизација на челик.

Кевин Кунерт, висок член на Социјалдемократската партија на Шолц, им се придружува на оние кои бараат владата да стави крај на уставно пропишаната должничка кочница за да ослободи повеќе трошоци. Министерот за финансии Кристијан Линднер во моментов е против ваквиот чекор.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП