21 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЕве го најкомпактниот спортски автомобил на „BMW“

Еве го најкомпактниот спортски автомобил на „BMW“

Новиот хечбек од серијата „1“ на „BMW“ ќе добие изострена верзија на „M135i“, која ќе има агресивен каросерија и моќен мотор. Информациите се на Блогот на „BMW“.

„BMW M135i“ веќе беше забележан неколку пати за време на тестовите на патиштата. Сепак, прототипот беше покриен со камуфлажа, но се гледаат сите клучни промени на него. Според специјалистите кои ги направиле тизерите, напред ќе бидат поставени ажурирани фарови и зголемена решетка на ладилникот. На браникот ќе се појават неколку доводи за воздух.

Назад, иновацијата ќе има четири издувни цевки и масивен дифузер. Ќе се ажурира и задната оптика, а генерално надворешноста ќе биде многу поагресивна.

Се очекуваат и неколку внатрешни промени. Поточно, хечбекот ќе добие зголемен дисплеј на инфозабавниот систем управуван од оперативниот систем „iDrive 9“.

Новиот „BMW M135i“ ќе биде опремен со 2.0-литарски турбо мотор со моќност од околу 320 ks и вртежен момент од 400 Nm. Моторот ќе работи заедно со осумстепен автоматски менувач. Забрзувањето од 0 до 100 km/h ќе трае околу 4,5 секунди, а максималната брзина ќе биде 250 km/h.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП