петок, 8 декември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕДали имате висок холестерол? Овие намирници мора да ги исфрлите од вашата...

Дали имате висок холестерол? Овие намирници мора да ги исфрлите од вашата исхрана

Дебелината, високиот крвен притисок и високите нивоа на лош холестерол го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, срцев удар и мозочен удар.

Поточно, доколку имате високо ниво на лош (ЛДЛ) холестерол и ниско ниво на добар (ХДЛ) холестерол, треба да промените некои животни навики и да внимавате на исхраната.

Затоа се препорачува да се исклучат од исхраната храна која го зголемува холестеролот. Примарно се мисли на бисквити, вафли, индустриски колачи и десерти кои содржат хидрогенизирано или делумно хидрогенизирано растително масло или маснотии. Коцките за супа, солените грицки и пекарските производи може да содржат и хидрогенизирани масти, па затоа е важно внимателно да ги прочитате декларациите. Треба да ги избегнувате месните производи, особено месните преработки, но и жолчките, морските плодови и отпадоците. Последните три содржат високо ниво на холестерол.

Важно е да јадете помали оброци, да не се прејадувате и да претпочитате да посегнувате по незаситени масти кои добро делуваат на циркулаторниот систем. Затоа се препорачуваат семки, овес и авокадо. На пример, два оброци кои вклучуваат овес (вкупно 60 грама) можат да го намалат ЛДЛ холестеролот за 5,63 проценти за 6 недели. Но, со висок холестерол, добредојдени се уште неколку намирници.

Секако, за да го држите холестеролот под контрола, треба редовно да вежбате и да избегнувате пушење и алкохол.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП