14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата паднаа четврта недела по ред

Цените на нафтата паднаа четврта недела по ред

Цените на нафтата повторно паднаа минатата недела, четврти пат по ред, бидејќи трговците се загрижени поради слабата побарувачка во најголемите светски економии.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 1,05 отсто, на 80,60 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,65 отсто, на 75,90 долари.

Цените паднаа четврта недела по ред, во еден момент паднаа на најниско ниво во последните четири месеци, поради стравувањата на трговците од слабеење на побарувачката.

Ова го покажаа податоците за растот на залихите во САД во претходната недела за 3,6 милиони барели, многу повеќе од очекувањата на аналитичарите. Производството остана на рекордни 13,2 милиони барели дневно.

„Падот на цената на суровата нафта е во спротивност со проценките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА), кои прогнозираат тесна понуда во четвртиот квартал“, истакна Тамас Варга од PVM.

„Инвеститорите едноставно не им веруваат на проценките за растот на побарувачката во четвртиот квартал“

Според последните податоци, растот на кинеската економија, најголемиот светски увозник на нафта, неодамна забрза, но аналитичарите предвидуваат забавување на рафинериската преработка поради послабата побарувачка за гориво и пониските рафинериски маржи.

Се оценува дека циклусот на затегнување на монетарната политика во западните земји е завршен, со оглед на ублажувањето на инфлацијата, што треба позитивно да се одрази на нафтениот пазар. Но, цените паѓаат бидејќи се очекува дополнително забавување на економскиот раст, што ќе ја ослаби и побарувачката за „црното злато“.

„Цените на нафтата моментално паѓаат, и покрај навидум поволното опкружување, што доведува до заклучок дека инвеститорите едноставно не веруваат во проценките за растот на побарувачката во четвртиот квартал“, вели Варга.

Падот на цените на неделно ниво ќе беше уште поголем доколку во петокот не скокнеа за околу 4 отсто, што главно беше резултат на корекција по наглиот пад од претходните денови.

Цените беа поддржани и со одлуката на САД да санкционираат нова група сопственици на бродови и сопственици на бродови за транспорт на руска нафта по цени над лимитот поставен од групата Г7.

Бидејќи побарувачката не се очекува да се зголеми поради слабоста на економиите, велат аналитичарите, цената на нафтата може да биде поддржана само со намалување на понудата, односно производството на најголемите светски производители – Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК).

По минатонеделниот пад, цената на барелот на лондонскиот пазар сега е во минус во однос на почетокот на годината за околу 6 отсто, а на американскиот пазар за околу 5,5 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП