23 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗКОИ МАРКИ НА АВТОМОБИЛИ НАЈМАЛКУ СЕ РАСИПУВААТ? Германците објавија листа на најквалитетни...

КОИ МАРКИ НА АВТОМОБИЛИ НАЈМАЛКУ СЕ РАСИПУВААТ? Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили

Германската професионална организација TÜV врши повеќе од десет милиони технички прегледи секоја година, а во својот извештај ги презентира сите собрани податоци.

Кај возилата стари до три и пет години, како и во целина, победник е VW Golf Sportsvan.

Автомобилот што се произведуваше до крајот на 2020 година има најмала стапка на грешки.

Моделите стари до пет години имаат 4,2 отсто грешки и просечно поминати 49.000 километри.

Во категоријата возила стари до пет години следуваат VW T-Roc и T-Cross.

Она што ни е интересно во Македонија се постарите возила, а во категоријата стари до седум години доминира Mazda CX-3 (6,5 отсто грешки и 68.000 просечни километри).

Според статистичката проценка на сите главни прегледи помеѓу јули 2022 и јуни 2023 година, на секој на кој му треба ефтин и сигурен семеен автомобил се препорачува да купи Mercedes B-Class. По девет години постигнува најдобар резултат (10,5 отсто), со просечни 90.000 километри.

Од малите автомобили особено се издвојува Honda Jazz, стари до седум години со само 8,4 отсто недостатоци или 22,9 отсто до 13 години (просечно 117.000 километри).

Од малите, понови автомобили, Opel Karl и Peugeot 208 заслужуваат посебна пофалба.

На дното, еден модел го престигна претпоследниот Dacia Logan, поточно Tesla Model 3, кој веќе има 14,7 отсто грешки по тригодишна експлоатација.

BMW X5, Seat Alhambra, Dacia Dokker и Renault Twingo не се истакнуваат во подоцнежните години.

Подолу е листа на модели со најмалку и најмногу грешки…

ВОЗИЛА СО НАЈМАЛКУ ГРЕШКИ

До 3 години

Модел/процент на грешки

1. VW Golf Sportsvan 2.0%

2. Audi Q2 2,1 %

3. Audi TT 2,5 %

4. Mercedes B-Klasa 2,6 %

4. Mercedes GLC 2,6 %

4. VW e-Golf 2,6 %

4. VW T-Roc 2,6 %

8. Mitsubishi ASX 2,9 %

8. Toyota RAV4 2,9 %

10. Audi Q5 3.3%

10. Suzuki Vitara 3.3%

До 5 години

Модел/процент на грешки

1. VW Golf Sportsvan 4.2 %

1. VW T-Roc 4.2 %

3. VW T-Cross 4,6 %

4. Audi A6/A7 4,7 %

5. Audi Q2 4.9%

6. VW e-Golf 5,0 %

7. Mercedes B-Klasa 5,3 %

7. Škoda Karoq 5,3 %

9. VW Touareg 5,4 %

10. Audi A3 5,5 %

До 7 години

Модел/процент на грешки

1. Mazda CX-3 6.5%

2. Audi TT 7,2 %

3. VW Golf Sportsvan 7,3 %

4. Suzuki SX4 7,7 %

5. Mercedes B-Klasa 7.8%

6. Suzuki Vitara 8,0 %

7. Mazda 2 8,1 %

8. Audi Q2 8,3 %

9. Honda Jazz 8.4%

10. Mercedes A-Klasa 8,6 %

До 9 години

Модел/процент на грешки

1. Mercedes B-Class 10,5 %

2. Suzuki SX4 10,8 %

3. VW Golf Sportsvan 10,9 %

4. Mercedes A-Klasa 11.4%

5. Audi Q5 12,0 %

6. VW Touareg 12,4 %

7. Honda Jazz 12,7 %

7. Volvo XC60 12,7 %

9. Toyota RAV4 12,8 %

10. Audi A3 13,1 %

До 11 години

Модел/процент на грешки

1. Audi TT 12,3 %

2. Mercedes B-Klasa 14,6 %

3. VW Touareg 15.6 %

4. Honda Jazz 16.2%

4. Mercedes M/GLE 16.2%

6. Toyota RAV4 16,6 %

7. Audi Q5 16,8 %

7. VW Golf Plus 16,8 %

9. BMW X1 17.2%

10. Mini 17.5 %

До 13 години

Модел/процент на грешки

1. Audi TT 15,0 %

2. VW Golf Plus 20,7 %

3. Toyota RAV4 21,3 %

4. BMW X1 21.4%

5. Volvo XC60 22,5 %

6. Audi A3 22,8 %

7. Honda Jazz 22,9 %

8. Audi A6/A7 23,0 %

9. Mercedes E-Klasa Coupe 23,2 %

9. Mini 23,2 %

ВОЗИЛА СО НАЈМНОГУ ГРЕШКИ

До 3 години

Модел/процент на грешки

Tesla Model 3 14.7%

Dacia Logan 11.4%

Seat Alhambra 10,3 %

Opel Crossland 10.2%

Dacia Dokker 10.2%

Škoda Skala 9,1 %

Ford Galaxy 9,1 %

Škoda Superb 9,0 %

VW Sharan 8.9%

Dacia Sandero 8,8 %

До 5 години

Модел/процент на грешки

BMW X5/X6 17.9%

VW Sharan 17,7 %

BMW 2 Series Active Tourer 17.6 %

Seat Alhambra 17,3 %

Dacia Dokker 16,5 %

BMW X1 16.4%

Dacia Logan 16,0 %

BMW 5 Series/6 Series 15.1%

Mini 14.7%

Dacia Sandero 13,9 %

До 7 години

Модел/процент на грешки

Dacia Dokker 25.9%

BMW 5 Series/6 Series 24.8%

Dacia Duster 24.6%

Dacia Logan 22.4%

Ford Ka 21,8 %

Dacia Sandero 21,0 %

BMW X5/X6 20,8 %

VW Sharan 19,8 %

BMW 2 Series Active Tourer 19,6 %

Seat Alhambra 19.4%

До 9 години

Модел/процент на грешки

Dacia Dokker 32.2%

Fiat Punto 29,7 %

Dacia Logan 29,1 %

Dacia Duster 28,5 %

Renault Megane 27.4%

Dacia Sandero 26.5%

Ford Mondeo 26.1%

Hyundai i20 25,7 %

BMW 5 Series/6 Series 25,4 %

Hyundai i30 25,3 %

До 11 години

Модел/процент на грешки

Renault Twingo 36,2 %

Dacia Logan 35,5 %

Renault Clio 34,6 %

Fiat Punto 34,2 %

Fiat Panda 34,2 %

Renault Mégane 33,9 %

Citroen C3 33,9 %

Dacia Duster 33.7 %

Dacia Sandero 33.7 %

Peugeot 207 32,7 %

До 13 години

Модел/процент на грешки

Dacia Logan 40.9%

Renault Twingo 39.9%

Nissan Qashqai 38,8 %

Renault Clio 38,6 %

Dacia Sandero 38,5 %

Fiat Punto 37,7 %

Peugeot 207 37,6 %

Fiat Panda 37,3 %

Ford Galaxy 37.1%

Kia Picanto 37,0 %

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП