23 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата паѓаат трета недела по ред

Цените на нафтата паѓаат трета недела по ред

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, трет пат по ред, бидејќи трговците беа загрижени поради слабоста на побарувачката во најголемите светски економии.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 4,1 отсто, на 81,43 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот падна за 4,2 отсто, на 77,17 долари.

Падот на цените трета недела по ред се должи на загриженоста на трговците за знаците на слабеење на побарувачката во САД и Кина, најголемите светски потрошувачи на „црното злато“.

Залихите во САД се зголемија пред една недела за речиси 13 милиони барели, а американската влада соопшти дека, според новите проценки, очекува пад на потрошувачката оваа година за 300.000 барели дневно, додека до неодамна очекуваше зголемување од 100.000 барели.

Од друга страна, увозот на нафта во Кина силно порасна во октомври. Сепак, трговците ги загрижи веста дека рафинериите во најголемиот светски купувач на сурова нафта побарале од најголемиот светски извозник Саудиска Арабија помалку нафта за декември.

„Стравовите од прекини во производството на Блискиот Исток поради конфликтот меѓу Израел и Хамас отстапија место на загриженоста за побарувачката“, пишуваат аналитичарите на Commerzbank во прегледот на состојбата на пазарот.

Трговците се загрижени и за забавувањето на растот на најголемите западни економии, со оглед на тоа што централните банки се обидуваат да ја потиснат инфлацијата со зголемени каматни стапки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП