23 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАГерманската влада го олеснува товарот од високите цени на струјата

Германската влада го олеснува товарот од високите цени на струјата

Германската влада објави дека усвоила пакет мерки за поддршка на индустријата во следните пет години за да го олесни товарот од високите цени на електричната енергија. Придобивките за компаниите во следната година ќе изнесуваат 12 милијарди евра, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Договорот е постигнат по неколкумесечни расправии во владејачката коалиција, која ги ограничи цените на струјата и гасот минатата година, со цел да се заштитат индустријата и домаќинствата од ненадејни поскапувања.

Компаниите се жалат дека цената на струјата се уште е превисока во споредба со другите земји. Мерките во новиот пакет вклучуваат намалување на даноците за електрична енергија на минималното ниво дозволено со правото на ЕУ и поголема компензација за компаниите изложени на странска конкуренција.

Данокот за струја ќе се намали од 15,37 мегавати на час на половина евро. Покрај компаниите кои веќе добија надомест за максималното оптоварување, од намалениот данок ќе имаат и сите компании од производниот сектор, се наведува во соопштението.

Валидниот надоместок за 350 компании особено изложени на меѓународна конкуренција ќе биде зголемен и нивната примена ќе биде продолжена за пет години. Министерот за финансии Кристијан Линднер рече дека сите мерки ќе се финансираат во рамките на пропишаниот „плафон за државно задолжување“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП