14 јули, 2024
ПочетнаМАКЕДОНИЈАВо Македонија „врие“ од тартуфи – еден килограм од оваа печурка чини...

Во Македонија „врие“ од тартуфи – еден килограм од оваа печурка чини 800 евра

Тартуфите се најскапата и најценетата печурка на светот, која се користи во гастрономијата за приготвување на делекатесни јадења. Но, дали знаете дека тартуфите се наоѓаат и во Македонија?

На социјалните мрежи деновиве кружи оглас на еден кичевчанец, кој продава свежи тартуфи по цена од 800 евра за килограм.

Огласувачот, кој сакаше да остане анонимен, вели дека тартуфите ги пронашле неговите специјални кучиња-трагачи по тартуфи, кои ги дресирал за таа намена.

Тој кажува дека на едно место од неколку квадратни метри пронашле над 5 килограми тартуфи, кои ги ископал со лопата и ги ставил во пластични кеси.

„Тартуфите се многу ретки и скапоцени печурки кои растат под земјата, на одредена длабочина и во близина на одредени видови дрвја. Тие имаат многу силен и специфичен мирис, кој ги привлекува кучињата. Тартуфите се користат за приготвување на разни јадења, како паста, рижото, омлет, салата, месо итн. Тие се додаваат на крајот, за да го задржат својот вкус и арома“, вели огласувачот.

Инаку, тартуфите се познати уште од времето на фараоните во Египет, а опишувани се и од античките Грци и Римјани.

Во средниот век, тартуфите биле малку користени и немало многу записи за нив. Првиот кој ги открил тартуфите бил Французинот Јозеф Талон, кој забележал дека тие се наоѓаат во близина на корењата на одредени дрвја.

Првата книга за тартуфите ја напишал Италијанецот Алфонсо Цикарели, а научното истражување за овие печурки започнало во 19 век.

Тартуфите се многу значајни и за здравјето, бидејќи содржат многу витамини, минерали, антиоксиданти и други корисни состојки. Тие имаат антибактериско, противгабично и противвоспалително дејство, а исто така ја подобруваат циркулацијата, имунитетот, мозокот и хормоните.

Тартуфите се сметаат и за афродизијак, бидејќи го подобруваат либидото и потенцијата.

Во Македонија, тартуфите можат да се најдат на неколку локации, како на пример во околината на Охрид, Струга, Кичево, Дебар, Кратово…

Но, тие не се лесно достапни и не се регулирани од страна на државата.

Затоа, оние кои сакаат да ги пробаат овие делекатесни печурки треба да платат висока цена или да ги нарачаат од странство.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП