26 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот достигна ново високо ниво од близу 36.000 долари

Биткоинот достигна ново високо ниво од близу 36.000 долари

Биткоинот достигна уште еден 17-месечен максимум во четвртокот, а вредеше близу 36.000 долари, што даде особен оптимизам за подобро тргување со криптовалути на берзата (ЕТФ), особено поради одлуката на ФЕД да не ги зголеми каматните стапки.

Најголемата дигитална валута во светот се тргуваше над 35.900 долари, што е повеќе од четири отсто во раното тргување.

Вкупната вредност на пазарот на крипто се зголеми за повеќе од два проценти на околу 1,3 трилиони долари.

Во средата, ФЕД ги задржа каматните стапки непроменети вторпат по ред, меѓу целниот опсег од 5,25 отсто и 5,5 отсто, исполнувајќи ги прогнозите на пазарот.

Се очекува американската Комисија за хартии од вредност (SEC) да одобри ETF фондови за инвестирање во биткоин.

SEC минатата недела објави дека нема да поднесе жалба на судската одлука со која се поништува првичното одбивање на агенцијата Grayscale Investments.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП