14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕкономијата на Шпанија забавува поради падот на инвестициите

Економијата на Шпанија забавува поради падот на инвестициите

Економскиот раст во Шпанија благо забави во третиот квартал бидејќи падот на инвестициите го засени силниот раст на туризмот, објави „Bloomberg“.

Бруто домашниот производ порасна за 0,3 отсто во периодот јули-септември во однос на претходните три месеци, покажуваат податоците објавени во петокот на тамошната статистичка агенција „INE“. Сепак, тој беше понизок од 0,4% пријавени во вториот квартал, иако ја победи просечната проценка на аналитичарите анкетирани од „Bloomberg“ за пораст од 0,2%.

Шпанија е една од европските економии со најдобри перформанси од пандемијата, поттикната од силно закрепнување на туризмот благодарение на невообичаено топлото време. Бројките за 2021-ва и 2022-ра година беа ревидирани нагоре минатиот месец, покажувајќи дека економијата се вратила на нивоата пред Ковид-19 уште минатата година, наместо средината на 2023-та година, како што се мислеше претходно.

Земјата, исто така, забележа посилно забавување на инфлацијата по руската инвазија на Украина, а во еден момент таа падна под целта на Европската централна банка од 2%. Но, заострената монетарна политика ги отежнува домаќинствата со хипотеки со променлива камата, а неповолните базни ефекти повторно го поттикнуваат растот на цените.

„Иако трошењето на домаќинствата остана стабилно во услови на повисоки каматни стапки, извозот беше доволно слаб за малку да го забави растот. Сметаме дека моментумот дополнително ќе ослабне во четвртиот квартал – каматните стапки се покажуваат како уште поголем товар и се чини дека пазарот на труд се лади“, коментира Ана Андраде, економист од еврозоната во „Bloomberg“.

Извештајот за БДП-то „ја потврдува силата на шпанската економија“, изјави министерката за економија Надија Калвино за јавното радио „RNE“ во петокот. „Растот е во согласност со нашата прогноза за годината. Владата прогнозира дека економијата ќе се прошири за 2,4 отсто во 2023-та година“.

Податоците од петокот беа првите што беа објавени меѓу најголемите економии во еврозоната, а Германија, Франција и Италија треба да известуваат следната недела, заедно со оние за блокот како целина, кој се бори да го одржи економскиот раст.

Резултатите би можеле да бидат од големо значење за вршителот на должноста премиер Педро Санчез, кој до крајот на годината мора да одлучи дали да ја продолжи серијата субвенции, особено во јавниот транспорт, кои беа воведени за да се олесни кризата со трошоците за живот.

Социјалистичката партија на Санчез моментално е во преговори со други партии за да се обиде да формира влада, која тој мора да ја формира до 27-ми ноември за да избегне нови избори.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП