14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street остро падна поради зголемените приноси на обврзниците

Wall Street остро падна поради зголемените приноси на обврзниците

На Wall Street вчера берзанските индекси остро паднаа бидејќи приносите на државните обврзници останаа многу високи, а инвеститорите беа разочарани од деловните резултати на Alphabet.

Dow Jones се лизна за 0,32 отсто, на 33.035 поени, додека S&P 500 потона за 1,43 отсто, на 4.186 поени, а индексот Nasdaq 2,43 отсто, на 12.821 поени.

Силните приноси на обврзниците негативно влијаеа на берзата

Вчера беше објавено дека продажбата на нови станови силно пораснала во септември, иако каматните стапки на хипотеките го достигнале највисокото ниво во последните 23 години.

Тоа предизвика стравувања дека каматните стапки може дополнително да се зголемат, па пораснаа и приносите на државните обврзници, што влијае на голем број каматни стапки на заемите. Така, приносите на 10-годишните обврзници повторно се приближија до нивото од 5 отсто, што негативно се одрази на берзата.

„Економијата на САД продолжува да расте, и тоа е една од причините зошто приносите се толку силни. Пазарот на обврзници очекува економијата да остане силна и понатаму“, рече Рајан Детрик, стратег во Carson Group.

Акцијата на Alphabet вчера беше меѓу најголемите губитници со пад на цената за повеќе од 9 отсто. Кварталните резултати на технолошкиот гигант се многу добри, но приходите од облак бизнисот пропаднаа.

Падот на Alphabet влијаеше и на другите технолошки акции, при што индексот на комуникацискиот сектор S&P 500 и индексот Nasdaq, кој е натоварен со технолошки акции, вчера ги забележаа најголемите дневни падови од февруари.

„Заработката на некои компании е солидна, но на некои не, што им задава главоболка на инвеститорите. Но, најголемиот проблем се високите приноси на обврзниците, кои не покажуваат знаци на олеснување“, вели Детрик.

На европските берзи цените на акциите вчера пораснаа

Од 146 компании од индексот S&P 500, кои досега објавуваа квартални деловни извештаи, 80 отсто од нив остварија поголема добивка отколку што очекуваа аналитичарите.

Затоа, сега се проценува дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во третиот квартал е зголемена за 2,6 отсто во однос на истиот период лани, додека на почетокот на месецот се очекуваше раст од 1,6 отсто.

И на европските берзи цените на акциите вчера пораснаа. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,33 отсто, на 7.414 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,08 отсто, на 14.892 поени, а париски CAC 0,31 отсто, на 6.915 поени.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП