22 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТСКИТЕ ЕКОНОМСКИ ЕКСПЕРТИ ПОВТОРНО СО ТЕМНИ СЦЕНАРИЈА: „Се наоѓаме во многу опасен...

СВЕТСКИТЕ ЕКОНОМСКИ ЕКСПЕРТИ ПОВТОРНО СО ТЕМНИ СЦЕНАРИЈА: „Се наоѓаме во многу опасен момент“

По пандемијата на корона вирусот, војната во Украина, светот го зафати уште една војна која, како што велат челниците на светската економија, само ќе ја продлабочи актуелната криза, а последиците ќе ги почувствуваме сите.

Експертите нагласуваат дека ова се најнеизвесните времиња во последните неколку децении и дека моментално има премногу ризици во светот.

Зборуваа и за конкретни закани за глобалната економија.

„Се наоѓаме во многу опасен момент“

Аџеј Банга, шеф на Светската банка, вчера на конференцијата за инвеститори во Ријад изјави дека се наоѓаме во многу опасен момент.

– Приносите на 10-годишните американски обврзници вчера накратко надминаа пет отсто, ниво што се уште не сме го виделе, рече Банга, привлекувајќи внимание на растот на трошоците за задолжување ширум светот што се заканува дополнително да ја забави светската економија.

„Ова се најопасните времиња во последните децении“

Џејми Димон, директор на најголемата американска инвестициска банка JP Morgan Chase, пред неколку дена изјави дека ова е можеби најопасното време во кое живееме.

„Ова можеби е најопасното време што светот го видел во последните децении“, рече извршниот директор Џејми Дајмон во изјавата што ја придружуваше изјавата за печатот за кварталната заработка на банката.

Шефот на најголемата американска банка според имотот ја наведе тековната војна во Украина, како и нападите што Хамас ги започна врз Израел, за кои рече дека „може да има далекусежни влијанија врз пазарите на енергија и храна, глобалната трговија и геополитичките односи“.

Покрај воените конфликти, Димон ги наведе зголемениот национален долг и „најголемиот мирен фискален дефицит досега“, за кои рече дека го зголемуваат ризикот инфлацијата и каматните стапки да останат високи.

На неодамнешниот самит во Ријад тој исто така посочи дека централните банки направиле грешка во оценките за трендот на инфлација и можноста за „мека“ рецесија.

„Има премногу ризици во светот“

Бил Акман од Першинг Сквер во понеделникот откри дека го заштитил својот облог од долгогодишните државни обврзници, верувајќи дека инвеститорите може сè повеќе да купуваат обврзници како безбедно засолниште во услови на зголемени геополитички ризици, од кои последниот е војната Израел-Хамас.

Има премногу ризик во светот да останат кратки обврзници по сегашните долгорочни стапки, рече Акман во поранешна објава на Твитер во понеделникот наутро.

ФЕД ги зголеми стапките 11 пати за вкупно 5,25 процентни поени, со што ја подигна референтната стапка на највисоко ниво во последните 22 години. Бавната економија обично води до пониски приноси на обврзниците.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП