15 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАДоларот зајакна, цените на нафтата паднаа

Доларот зајакна, цените на нафтата паднаа

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката на валути значително се зголеми. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 106,20 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,55 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 149,60 на 149,85 јени. И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0575 долари, додека вчера во ова време беше 1,0680 долари.

Цените на нафтата, пак, се под притисок втор ден по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово ослабе за 0,10 отсто, на 87,98 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,16 отсто, на 83,60 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП