23 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАВештачката интелигенција може да предизвика нова енергетска криза! ChatGPT сега троши струја...

Вештачката интелигенција може да предизвика нова енергетска криза! ChatGPT сега троши струја колку 33.000 домаќинства

Вештачката интелигенција ќе има драматично влијание врз светот, а нејзината употреба се смета за најголемата револуција што општеството ја видело од појавата на интернетот. Големите инвеститори го мислат истото – само во оваа година најголемиот светски берзански индекс што ја следи технологијата, NASDAQ, порасна за 26 отсто.

Но, големиот пробив на вештачката интелигенција доаѓа со висока цена: неговата употреба бара огромни количини на енергија.

ChatGPT, чатбот на OpenAI, е најдобриот пример за ова. Истражувањето спроведено од Универзитетот во Вашингтон покажува дека стотици милиони прашања до ChatGPT трошат околу гигават час електрична енергија дневно, што е еквивалентно на енергијата што ја трошат 33.000 домаќинства.

„Потрошувачката на енергија за прашање до ChatGPT во споредба со барањето за е-пошта, на пример, веројатно ќе биде 10 до 100 пати поголема“, рече професорот по електротехника и компјутерски науки Саџад Моазени за „Yahoo Finance“.

Претставниците на индустријата тврдат дека сме само на почетокот на она што ќе следи во однос на вештачката интелигенција и нејзината потрошувачка на енергија.

-Веројатно сме на еден процент од усвојувањето на вештачката интелигенција. Светот всушност се движи кон сериозна енергетска криза поради вештачката интелигенција, освен ако не поправиме неколку работи“, изјави за Yahoo Ариџит Сенгупта, основач и извршен директор на Aible, компанија за решенија за вештачка интелигенција.

Моќните централи жедни за податоци се срцето на напредните компјутери. Физичките локации со илјадници единици за обработка и сервери се во срцето на индустријата за компјутери во облак, а главно се контролирани од Google, Microsoft и Amazon.

Овие центри се повеќе се префрлаат од користење на „обични“ компјутерски процесори, напредни графички процесорски единици или графички процесори. Тие компоненти, произведени од компании како Nvidia, трошат најмногу енергија.

-Во следната деценија графичките процесори ќе бидат срцето на инфраструктурата за вештачка интелигенција. Графичките процесори трошат 10 до 15 пати повеќе енергија по циклус на обработка од процесорите. Тие се исклучително енергетски интензивни, објасни Брејди Брим-Дефорест, директор на Formula Monks, консултантска компанија за технологија за вештачка интелигенција.

Тој додаде: „Потрошувачката на енергија драматично ќе се зголеми на глобално ниво поради енергетско интензивната природа на вештачката интелигенција“.

Истражувањето, спроведено од Бенџамин Ц. Ли, професорот по електротехника и компјутерски науки на Универзитетот во Пенсилванија и професорот Дејвид Брукс од Харвард, покажаа дека потрошувачката на енергија во центрите за податоци се зголемила во просек за 25 проценти годишно помеѓу 2015 и 2021 година. Ова беше пред периодот во кој вештачката интелигенција го привлече вниманието на масите и употребата на ChatGPT.

За да ја ублажат таквата потрошувачка, главните даватели на услуги за компјутерски облак, како што се Google, Microsoft и Amazon, инвестираат во обновлива енергија за да одговараат на нивната годишна потрошувачка на електрична енергија.

„Microsoft“ тврди дека е јаглеродно неутрален од 2012 година и дека до 2030 година ќе биде јаглероден негативен. Амазон очекува сите негови операции да се напојуваат од извори на енергија неутрални од јаглерод до 2025 година, а Google има за цел да постигне „нето нула“ емисии на јаглерод до 2030 година.

Но, експертите предупредуваат дека „нето нула“ не значи дека нема емисии на штетни гасови бидејќи речиси секој ден ќе има часови кога нема да има доволно енергија од сонцето или ветерот, поради што дупките сепак ќе се полнат со енергија произведена во нуклеарни или фосилни електрани.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП