23 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАГ-7 прави чекор напред за забрана на руските дијаманти

Г-7 прави чекор напред за забрана на руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот (Г-7) подготвува забрана за увоз на руски дијаманти. Мерката ќе биде договорена во следните две или три недели, изјави во понеделникот белгиски претставник, пишува „Bloomberg“.

Механизмот, кој предвидува забрана за директни набавки, се очекува да стапи во сила од 1-ви јануари. Постепено ќе се воведува и забрана за индиректни набавки, посочува белгискиот владин претставник.

Белгија не е членка на Г-7, но најголемата берза за дијаманти во светот се наоѓа во белгискиот град Антверпен. Брисел претходно соопшти дека ќе поддржи рестриктивни мерки за руската дијамантска индустрија доколку Г-7 најде ефикасен механизам за санкции.

Претходните обиди да се санкционираат руските скапоцени камења во Европа наидоа на отпор од водечките земји увозници, вкл. и Белгија. Нивната главна грижа е префрлањето на трговијата во други центри.

Потеклото на дијамантот е јасно од почетокот на синџирот на снабдување кога му се издава сертификат во рамките на процесот „Кимберли“, дизајниран да стави крај на продажбата на таканаречените крвни дијаманти кои финансираат војни.

Г-7 мора да ги реши техничките детали за забраната за руските дијаманти. Европската унија (ЕУ) потоа може да развие свој документ за санкции. Планот е да се забрани купувањето на груби или полирани дијаманти, без разлика дали се директно од рускиот гигант „Alrosa PJSC“ или преку препродавачи од Индија или Обединетите Арапски Емирати.

„Alrosa“ произведува околу 30% од дијамантите во светот. Компанијата одби да коментира.

Русија е ривал на Боцвана како најголем светски снабдувач на дијаманти. Од почетокот на војната во Украина, многу западни златари почнаа да ги избегнуваат руските дијаманти, особено откако САД ја санкционираа „Alrosa“.

Обемот на руски дијаманти увезени во ЕУ е намален за околу 95% од нивото од пред војната. Само неколку индиски и белгиски купувачи продолжија да тргуваат по поволни услови.

„Bloomberg“ истакнува дека следењето на дијамантите е тешко. Речиси е невозможно да се следи каде се продаваат руските дијаманти бидејќи многу камења се потврдени дека имаат „мешано потекло“.

Новиот систем Г-7 се очекува да комбинира физички проверки со отворање на пакети и проверки на тежина и вредност со задолжителни податоци за следење. Како пример, компанија од Индија која полира дијаманти ќе мора да го оддели производството на руски и неруски дијаманти во процесот на полирање. Дијамантите од мешано потекло нема да бидат примени на пазарот Г-7.

Владите ќе имаат пристап до податоците за следење преку јавен регистар. Во моментов се развива и ќе наликува на „SWIFT“ системот за меѓународни плаќања меѓу банките.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП