24 мај, 2024
ПочетнаДИЕТИДиета со грав: Изгубете 5 кг за само 7 дена

Диета со грав: Изгубете 5 кг за само 7 дена

Здрава, домашна и ефикасна пролетна диета…

Гравот е богат со лесно сварливи протеини, витамините Б, Ц, Е и ПП, потоа минералите калциум, фосфор, бакар, цинк, железо, како и аминокиселини, меѓу кои најзастапени се триптофан, лизин, аргинин, тирозин и метионин.

Гравот има одлични дејства на црниот дроб и жолчното кесе, бидејќи им помага подобро да работат, а кога е во прашање дигестивниот тракт, гравот има улога на чистач.

Гравот го зајакнува и кардиоваскуларниот систем и ја подобрува состојбата и изгледот на кожата.

Се препорачува после диетата уште неколку дена да се јаде грав како главно јадење, а да се намали внесувањето на лебот и слатките работи.

Напомена:

За време на диетата би требало да пиете многу течности (најдобро вода) и потполно да ги исфрлите шеќерот и солта. Секоја вечер пред да одите во кревет, испијте една шоља јогурт со мала масленост или уште подобро кефир.

Обрнете внимание на менито – иако некои денови изгледаат слично, постојат разлики кои се значајни.

Што се однесува до подготовката на гравот, се готви густ, со што е можно помалку маснотии и пожелно без запршка (зачини може да се додадат по вкус).

Boston_Baked_Beans_in_Concord,_Mass_2012-0193

Прв ден

Појадок: 1 шоља немасен јогурт, 1 парче интегрален леб и 50 грама тврдо сирење.

Ужина: 100 грама било какво овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, варен зеленчук по избор или голема зелена салата и на крајот топла лимонада или чај (без шеќер)

Вечера: Исто како и за ручек

Втор ден

Појадок: 100 грама младо сирење, кафе или чај (без шеќер)

Ужина: 100 грама било какво овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 грама свеж сок од јаболки или чај (без шеќер).

Вечера: Исто како и за ручек + 100 грама било каква варена или печена риба

Трети ден

Појадок: 1 шоља немасен јогурт или кефир, 1 парче интегрален леб и 50 грама тврдо сирење

Ужина: 100 грама било кое овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 грама свеж сок од јаболки или чај (безшеќер)

Вечера: Исто како и за ручек + 1 шоља сок од домати

Четврти ден

Појадок: 100 грама младо сирење, чај или кафе (без шеќер)

Ужина: 100 грама било кое овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, салата од морков и јаболко со 1 лажица мед

Вечера: 100 грама готвени или печени пилешки гради, 50 грама варен ориз, чај или кафе (без шеќер)

gravce

Петти ден

Појадок: 100 грама младо сирење или 100 мл јогурт, чај или кафе (без шеќер)

Ужина: 100 грама било кое овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 грама свеж сок од јаболки или чај (без

шеќер)

Вечера: Исто како и за ручек + 2 варени или печени компири и една шоља сок од домати

Шести ден

Појадок: 50 грама тврдо сирење, 1 парче интегрален леб

Ужина: 1 шоља кефир или немасен јогурт

Ручек: 100 грама младо сирење, салата од мешан зеленчук, лимонада или чај (без шеќер)

Вечера: 200 грама готвен грав, 150 грама овошје по избор

Седми ден

Појадок: 100 грама младо сирење или 100 мл јогурт, чај или кафе (без шеќер)

Ужина: 100 грама било кое овошје

Ручек: 100 грама готвен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 грама свеж сок од јаболки или чај (без шеќер)

Вечера: Супа од зеленчук, 100 грама готвен грав, 1 шоља топла лимонада

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП