25 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Кинеските податоци ги намалија индексите

Wall Street: Кинеските податоци ги намалија индексите

Индексите на берзата во Њујорк го затворија денешното тргување во минус. По објавувањето на најновите економски податоци од Кина, инвеститорите се загрижени за заладувањето на тамошната економија, а загрижени се и за финансиската стабилност на американските банки, пренесува француската новинска агенција АФП.

Индексот Dow Jones го заврши тргувањето на 34.946,39 поени, што е 361,24 поени или за 1,02 отсто помалку од понеделникот. Индексот на 500-те најголеми американски компании S&P 500 е формиран на вредност од 4437,86 поени, што е 51,86 поени или за 1,16 отсто помалку отколку на почетокот. Технолошкиот индекс Nasdaq загуби 157,28 поени или 1,14 отсто и го заврши тргувањето на 13.631,05 поени.

Нафтата поевтини до крајот на тргувањето во Њујорк. Цената на суровата нафта „West Texas Intermediate“ за испорака во септември достигна вредност од 80,98 долари за барел, што е пад од 1,53 долари од понеделникот, додека северноморската нафта „брент“ поевтини за 1,29 долари на 84,92 долари.

Намалена е и цената на златото, кое на денешното тргување на берзата во Њујорк падна за 9,40 долари или 0,48 отсто до 1.934,60 долари за унца од 31,1 грама.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП