14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Благ раст на индексот

Wall Street: Благ раст на индексот

Индексите на берзата во Њујорк го затворија денешното тргување во позитива бидејќи официјалните податоци покажаа дека потрошувачката инфлација во САД благо порасна во јули, но остана на умерено ниво.

Во исто време, инвеститорите очекуваат американската централна банка да ги задржи каматните стапки непроменети, пренесува француската новинска агенција АФП.

Индексот Dow Jones го заврши тргувањето на 35.176,15 поени, што е 52,79 поени или 0,15 отсто повеќе од средата. Индексот на 500-те најголеми американски компании S&P 500 е формиран на вредност од 4468,83 поени, што е за 1,12 поени или 0,03 отсто повеќе отколку на стартот. Технолошкиот индекс Nasdaq зајакна 15,97 поени или 0,12 отсто и го затвори тргувањето на 13.737,99 поени.

Нафтата поевтини до крајот на тргувањето во Њујорк. Суровата нафта „WTI“ за испорака во септември достигна вредност од 82,82 долари за барел, што е пад од 1,58 долари во однос на средата, додека северноморската нафта „брент“ поевтини за 1,05 долари на 86,50 долари.

И покрај тоа, цената на златото падна, која на денешното тргување на берзата во Њујорк падна за 5,90 долари или 0,30 отсто до 1.944,70 долари за унца од 31,1 грама.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП