недела, 1 октомври 2023
ПочетнаДИЕТИПРАВИЛО ОД 20 МИНУТИ: Најефикасната диета која докажано делува

ПРАВИЛО ОД 20 МИНУТИ: Најефикасната диета која докажано делува

Правилото од 20 минути е диета која ја препорачуваат сите кои се разбираат во исхраната, а оние кои ја пробале тврдат дека дефинитивно делува.

20-минутната диета во светот е позната и како „бавна диета“ или „уметност на бавна консумација на храна“ и вклучува јадење оброк најмалку 20 минути, бавно џвакање и голтање храна, уживање во секој залак.

Запомнете, брзата храна не е само она што се продава во киоскот, туку и колку брзо го јадете вашиот оброк.

Што значи 20-минутната диета?

-Темелно џвакајте ја храната

-Забавувајте се додека ручате

-Комуницирајте

-Направете паузи помеѓу залаците со спуштање на приборот

-Сетете се на народната мудрост: „Кој долго џвака, долго живее“

Зошто диетата од 20 минути е толку ефикасна?

Науката потврди дека трошиме помалку калории ако темелно џвакаме и полека ја јадеме храната. Вистина е дека можете да изгубите и до 10 килограми годишно доколку максимално се посветите на оваа диета.

Ако правилно џвакате, една порција треба да ви одземе околу 20 минути за да јадете.

Обидете се да јадете што е можно побавно, а би било идеално ако просекот на вашите оброци е околу 20 минути.

Неодамнешните јапонски студии пронајдоа силни докази дека постои директна врска помеѓу брзината на јадење и индексот на телесна маса и дебелината. Колку побрзо човек јаде, толку е поголема веројатноста да се здебели.

Во истражувањето учествувале 4.700 жители на Земјата на изгрејсонцето. Очекувано, волонтерите ја измериле нивната висина и тежина, а потоа дознале каква храна јадат и колку брзо ја јадат. Стапката на внесување храна беше дефинирана како „брза“, „прилично брза“, „средна“, „разумно бавна“ и „бавна“.

Што се случи?

Просечен маж – висина 168,3 сантиметри, тежина – 64,8 килограми – јаде со просечна брзина. Ако брзината на конзумирање на храната одговараше на категоријата „брза“ – тежината ја надмина нормата во просек за 4 килограми. А за оние кои јадат бавно, тежината е во просек 3 килограми помала од нормалната.

Кога храната се џвака бавно, мозокот има време да го задоволи гладот ​​пред лицето да почне да апсорбира дополнителни калории: желудникот навреме му кажува на мозокот дека веќе е сит. Ова правило важи за двата пола.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП