14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВолстрит порасна, инфлацијата во САД се намалува

Волстрит порасна, инфлацијата во САД се намалува

На Волстрит, акциите пораснаа трет ден по ред во средата, бидејќи американскиот инфлациски притисок се намали и инвеститорите веруваа дека циклусот на зголемување на каматните стапки завршува.

Dow Jones зајакна 0,25 отсто, на 34.347 поени, додека S&P 500 порасна за 0,74 отсто, на 4.472 поени, а Nasdaq индексот порасна за 1,15 отсто, на 13.918 поени.

Растот на индексот е благодарение на податоците кои покажуваат дека инфлацијата во САД продолжува да се намалува.

Вчера беше објавено дека потрошувачките цени во јуни се зголемени за 0,2 отсто во однос на претходниот месец, додека на годишна основа се зголемени за 3 отсто, најмалку од почетокот на 2021 година. Пред еден месец инфлацијата беше 4 отсто.

Базичната стапка на инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, се лизна од 5,3 на 4,8 отсто во јуни.

Сето ова се подобри податоци отколку што очекуваа аналитичарите, па го зајакнаа верувањето на инвеститорите дека американската централна банка наскоро ќе стави крај на циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае повеќе од една година.

Деновиве неколку функционери на ФЕД изјавија дека ќе треба дополнително да се зголемат каматните стапки за да се потисне инфлацијата, но и дека се ближи крајот на циклусот на зголемување на каматните стапки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП