24 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАОд полноќ се намалува цената на бензините, дизелот останува непроменет

Од полноќ се намалува цената на бензините, дизелот останува непроменет

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,80 % во однос на одлуката од 29.5.2023 година.

Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намалува 1,00 денар/л.

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 0,50 денари/л.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ не се менува.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 0,571 денари/кг и сега ќе изнесува 39,604 денари/кг.

Од 6.6.2023 година, од 00.01 часот. максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 80,00 (денари/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 82,00 (денара/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 69,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 67,50 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 39,604 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 2,411 %, кај дизелот 0,843 %, кај екстра-лесното масло 0,878 % и кај мазутот намалувањето е 2,585 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок 0,621 %.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП