недела, 1 октомври 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСаудиска Арабија наскоро во новата развојна банка на БРИКС?

Саудиска Арабија наскоро во новата развојна банка на БРИКС?

Новата развојна банка е во преговори со Саудиска Арабија за членство, што ќе ги зајакне финансиските опции на банката со оглед на санкциите против Русија, ко-основач и акционер, објави Фајненшл тајмс.

Новата развојна банка е основана во 2015 година од членовите на групата БРИКС – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република за да позајми развојни проекти во економиите во развој. Целта на банката БРИКС е да обезбеди алтернатива на институциите како што се Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, со кои управуваат западните земји.

Банката досега одобрила заеми од 33 милијарди долари за повеќе од 96 проекти во петте земји основачи, а во меѓувреме ги прифатила за членки и Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бангладеш.

„Почетниот одобрен капитал на банката е 100 милијарди долари, а членството е отворено за сите членки на Обединетите нации“, се вели на веб-страницата на банката.

Членовите на БРИКС имаат сопственички удел од 18,98 отсто, Египет 2,27 отсто, ОАЕ 1,06 отсто и Бангладеш 1,79 отсто.

Вклучувањето на Саудиска Арабија ќе ги зајакне врските на банката со саудиската економија, вториот најголем производител на нафта во светот.

„На Блискиот Исток му придаваме големо значење на Кралството Саудиска Арабија и во моментов водиме добри разговори со нив“, се вели во изјавата на банката со седиште во Шангај за финансискиот дневен весник „Фајненшл тајмс“.

Саудиските власти не можеа да бидат контактирани за коментар.

Разговорите со Саудиска Арабија се совпаднаа со официјалната проценка на опциите за финансирање на банката, кои беа доведени во прашање со руската инвазија на Украина. Неговото годишно собрание ќе се одржи на 30 и 31 мај.

Членството во банката ќе ги зајакне врските на Ријад со земјите од БРИКС во време на продлабочување на саудиските односи со Кина, забележува лондонскиот весник.

За време на официјалната посета на Ријад на крајот на минатата година, кинескиот претседател Си Џинпинг ја поздрави „новата ера“ во односите меѓу двете земји, а во март Пекинг посредуваше во договорот за обновување на дипломатските односи меѓу Саудиска Арабија и Иран, потсетува ФТ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП