18 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАТурската лира падна на речиси рекордно ниско ниво по реизборот на Ердоган

Турската лира падна на речиси рекордно ниско ниво по реизборот на Ердоган

Турската лира потона кога актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган ја обезбеди својата победа на претседателските избори во 2023 година, продолжувајќи го неговото владеење во третата деценија на власт.

Лирата потона во понеделникот кога актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган обезбеди победа на претседателските избори во 2023 година, продолжувајќи го неговото владеење во третата деценија на власт.

Валутата се тргуваше по 19,97 во однос на американскиот долар во понеделникот во 4 часот по лондонско време, откако претходно на седницата се лизна на 20 за долар.

„Имаме прилично песимистички изгледи за турската лира како резултат на останувањето на Ердоган на функцијата по изборите“, изјави економистот за пазари во развој на Wells Fargo и стратег на FX Брендан Мекена за „Squawk Box Asia“ на CNBC.

Мекена предвидува дека лирата ќе достигне ново рекордно ниско ниво од 23 за долар до крајот на вториот квартал, а потоа 25 веќе следната година. Таа изгуби околу 77% од својата вредност во однос на доларот во последните пет години. Тој очекува дека неортодоксните рамки за монетарна и економска политика на Турција ќе останат на сила.

Монетарната политика на Турција го нагласува стремежот кон раст и извозна конкуренција наместо да ја скроти инфлацијата, а Ердоган го поддржува неконвенционалниот став дека зголемувањето на каматните стапки ја зголемува инфлацијата.

„Сегашното поставување едноставно не е одржливо“, рече преку е-пошта, високиот стратег за суверена на ЕМ на BlueBay, Тимоти Еш.

„Со ограничени девизни резерви и екстремно негативни реални каматни стапки, притисокот врз лирата е висок“, продолжи Еш.

Истанбулската берза треба да биде отворена во 7 часот по лондонско време.

„Економските и пазарните изгледи за Турција се многу мрачни“, додаде Мекена.

Тој истакна дека „една сребрена линија“ во целото сценарио може да биде способноста на турската централна банка да обезбеди линии за размена на девизните резерви со земјите од Блискиот Исток и Кина.

„Ако можат да продолжат да ги повлекуваат тие линии и евентуално да ги прошират и подобрат тие линии на резервната валута, може да има одредена поддршка во девизната интервенција на централната банка“, додаде тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП