14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦената на гасот во Европа првпат по повеќе од година и пол...

Цената на гасот во Европа првпат по повеќе од година и пол е под 26 евра

На 25 мај, цената на природниот гас од холандскиот центар ТТФ падна под 26 евра за мегават-час (MWh) за прв пат по една година и осум месеци.

Тогаш требаше да се доделат 25,18 евра по MWh, а MWh чинеше помалку од 26 евра на крајот на септември 2021 година, пренесува SeeBiz. Експертите го објаснуваат падот на цените на прекумерната понуда, а не исклучуваат и натамошен пад на цените, пренесува германската новинска агенција ДПА.

Цените на гасот почнаа значително да паѓаат кон средината на минатиот декември, откако на крајот на август беше постигнат ценовен рекорд од речиси 346 евра за мегават-час. Тогаш Русија забрзано почна да ги намалува или запира испораките до членките на Европската унија.

Како одговор на ненадејното поскапување, членките на ЕУ се договорија, меѓу другото, динамично да ја ограничат цената на природниот гас на 180 евра за мегават час. Механизмот за кој членовите на синдикатот се договорија по долгорочното помирување во декември минатата година, почна да се применува од средината на февруари.

Исто така, релативно благата зима не ги испразни претерано подземните складишта за гас, а сега во тек е нивно забрзано полнење пред следната есенска и зимска сезона. Целта на ЕУ е да достигне најмалку 90 отсто од капацитетот за складирање на гас на почетокот на следната зима, а во моментов тој е веќе на повеќе од 66 отсто.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП