21 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАStarship на SpaceX е премногу моќен, FAA го приземји на подолго време

Starship на SpaceX е премногу моќен, FAA го приземји на подолго време

Мегаракетата Starship на SpaceX, облакодер од 40 ката, експлодираше во орбитата на Земјата на 20 април. Главната погонска единица на Starship, Super Heavy засилувачот, кој има повеќе од дваесетина Raptor мотори со големина на камион, буквално се разнесе за време на подигнувањето со неверојатни 6,8 милиони килограми потисок. Се покажа дека ова, освен што е најмоќниот ракетен систем во светот досега, е и голем проблем за Starship.

Огромната сила на потисок за време на лансирањето испрати бројни остатоци во воздухот, од кои некои покриваа и град оддалечен осум километри од местото на лансирање. На самото место на лансирната рампа остана огромен кратер.

Како што светот можеше да види во преносот во живо и снимките по лансирањето, Starship успеа да полета, но и експлодира во воздухот, откако Super Heavy засилувачот не успеа да се одвои од остатокот од вселенското летало и SpaceX го активира нивниот прекин на летот, што резултираше со гореспоменатата експлозија во воздухот.

Како резултат на сето горенаведено, американската Федерална управа за авијација (FAA) го приземји Starship додека не заврши истрагата за целиот настан. Ова е стандардна процедура на FAA за она што тие го нарекуваат „истрага за несреќи“.

Starship останува привремено приземјен

Маск ја изрази својата желба да го релансира Starship во рок од два месеци преку Твитер, но исто така претходно призна дека има тенденција да биде преголем оптимист за датумите на лансирање. Сепак, Starship на SpaceX ќе остане приземјен додека FAA не утврди дека „кој било систем, процес или постапка поврзана со несреќата нема да влијае на јавната безбедност“.

„Во зависност од околностите, некои истраги за несреќи би можеле да бидат завршени за неколку недели. Други посложени истраги може да траат неколку месеци“, изјави FAA за Business Insider.

Маск не е задоволен од овој развој на настаните, а исто така претходно ги критикуваше регулативите на FAA за забавување на напредокот на Starship. Претходната истрага за несреќата на FAA го запре пробниот лет на прототипот на Starship на речиси три недели.

Во меѓувреме, покрај истрагата, SpaceX мора да ја процени и поправи штетата на лансирната рампа од моќното полетување на ракетата.

Моќта на моторите на Starship драстично потценета?

Маск само еден ден пред лансирањето изјави дека негова најголема загриженост е дека инцидентот со „огнена топка“ може да ја стопи лансирната рампа доколку некој од моторите откаже. Во такво сценарио, Маск рече дека на SpaceX ќе му бидат потребни неколку месеци за да ја обнови лансирната рампа. Иако најлошото сценарио на Маск не се случи, лансирната рампа очигледно претрпе огромна штета. По лансирањето, фотографиите и видеата покажаа огромен кратер на местото каде што полета Starship.

На фотографиите се гледаат вдлабнатини во резервоарите за ракетно гориво на страните свртени кон лансирната рампа. Следниот ден, помалку неверојатно, Маск објави на Твитер дека лансирната рампа всушност не е ни завршена.

Според Маск, SpaceX почна да гради челична плоча што се лади со вода, која ќе се најде под лансирната рампа три месеци порано, но таа плоча не била подготвена на време. Тие мислеа дека бетонот отпорен на топлина под лансирната рампа ќе го преживее огромниот потисок на 33-те мотори Раптор споменати претходно.

„Сè уште е во рана фаза анализата, но силата на моторот можеби го скршила бетонот наместо едноставно да го кородира“, рече Маск.

Остатоци од експлозијата го натрупаа блискиот град

За среќа во целата приказна нема повредени, велат од FAA. Сепак, имаше бројни извештаи за парчиња земја и песок што паднаа врз блискиот град.

SpaceX и FAA очекуваа остатоците од експлозијата на лансирната рампа да бидат содржани на површина од седум квадратни километри, според документите од еколошката проценка што SpaceX мораше да ја спроведе за да добие дозвола за лансирање.

Но, жителите на Порт Изабел, кој е на осум километри од лансирната рампа, се нашле преплавени со честички слични на пепел подигнати за време на лансирањето. Еден жител изјави за Business Insider дека автомобилите, зградите и прозорците биле покриени со прашина по лансирањето и се се тресело.

„Одделот за управување со вонредни ситуации на округот Камерон потврди дека прашината што утринава падна во Порт Изабел е песок и почва од близината на локацијата за лансирање на SpaceX што беше разнесена од силата на подигнување“, се вели во статусот на Фејсбук.

Останува нејасно колкава штета всушност е направена или колку време ќе биде потребно на SpaceX да ја поправи лансирната рампа. Покрај тоа, SpaceX, исто така, мора да побара измена на лиценцата за лансирање со цел да лета со друг Starship.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП