15 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈА„AI“ влегува во блокчејн платформи и им дава нова надеж на крипто-инвеститорите

„AI“ влегува во блокчејн платформи и им дава нова надеж на крипто-инвеститорите

Што се случува кога вкрстувате криптовалути и вештачка интелигенција (AI)? Паметен биткоин кој шифрира во хаику стил? За жал, не, но излегува дека е пазар на кој милијарди долари тргуваат во нова класа на крипто-токени, истакнува „Reuters“ и додава:

„Манијата по машинската интелигенција што го зафати технолошкиот свет со лансирањето на ботови како „ChatGPT“ и „Bard“, стигна и до светот на криптовалутите. Интересот за токени поврзани со блокчејн проекти за вештачка интелигенција вртоглаво порасна“.

Просечниот дневен волумен на најголемите токени од овој тип, вклучувајќи ги „SingularityNET“, „Fetch.AI“ и „Render“, надмина 1 милијарда долари на почетокот на февруари, достигнувајќи го највисокото ниво во последните две години, според податоците на аналитичката компанија „Kaiko“, цитирани од новинската агенција.

Производите на блокчејн поврзани со вештачката интелигенција покриваат низа услуги, вклучувајќи плаќања, модели на тргување, машински генерирани непарични токени и пазари базирани на блокчејн за апликации за вештачка интелигенција во кои корисниците им плаќаат на програмерите во криптовалути.

„Ова е возбудливо затоа што е еден од првите моменти кога апликациите за машинско учење се внесуваат на блокчејн во обем“, вели Ерик Чен, извршен директор на децентрализираната финансиска платформа „Injective Labs“, но предупредува: „Просторот за дигитални средства не е возбуда, шпекулации и преголеми очекувања“.

Досега, сепак, повратот на инвестицијата е висок. Индексот за пресметување на индекси на „CoinDesk“, кој вклучува токени поврзани со вештачката интелигенција, е зголемен за 60% во оваа година, со значителен скок во февруари бидејќи „ChatGPT“ на „OpenAI“ забележа силен пораст на употребата, забележа „Reuters“.

Иако обемот на тргување падна во март, тие останаа над долгорочниот просек за крипто-секторот, а многу токени значително го надминаа Биткоинот во однос на приносите, од 150% до 780% од година до денес, вели аналитичарот на „Kaiko“, Десислава Оберт.

Зголемување на инвестициите има и во секторот. Примерите вклучуваат „CryptoGPT“, платформа која им овозможува на корисниците да ги продаваат своите податоци на компании за вештачка интелигенција. Овој месец собра 10 милиони долари финансирање.

Сепак, и покрај силните приноси оваа година, секторот за криптовалути со вештачка интелигенција останува нишан, комбинираната пазарна капитализација на токените класифицирани од „CoinGecko“ од овој тип е 2,7 милијарди американски долари, што е сè уште милостина во однос на целокупниот крипто пазар од 1,2 трилиони долари.

„Има простор за синергија помеѓу вештачката интелигенција и блокчејнот, но не знам колку од тековните проекти добро ги користат“, изјави за новинската агенција Рајан Расмусен, аналитичар во „Bitwise“.

Потенцијалот на крипто-апликациите поврзани со вештачката интелигенција им дава надеж на инвеститорите дека ќе можат правилно да ги идентификуваат вистинските работни проекти кои можат да решат одредени проблеми од неостварливите.

Првите, истакнува „Reuters“, се оние кои можат да привлечат повеќе корисници кон блокчејн производи и да гарантираат солидни приноси.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП