21 февруари, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕПрироден „чистач“ на организмот: Ретко кое растение може да ви реши толку...

Природен „чистач“ на организмот: Ретко кое растение може да ви реши толку проблеми како ова

Модерната наука најде бројни докази кои ги поддржуваат древните верувања за лековитите ефекти на копривата, како богат извор на антиоксиданси кои го намалуваат бројот на слободните радикали во нашето тело.

Една шолја листови од коприва содржи 37 калории, 2,4 грама протеини, 0,1 грам масти, 6,7 грама јаглени хидрати, 6,1 грама влакна и 0,2 грама шеќер.

Покрај тоа што се добар извор на калциум и други минерали кои можат да помогнат во намалување на ризикот од бубрежни заболувања, остеопороза и многу други сериозни состојби, листовите од коприва се и добар извор на линоленска киселина, кверцетин, железо, магнезиум и калиум. Витаминот Ц го поддржува имунолошкиот систем и не штити од разни видови на рак, а витаминот А е неопходен за здравјето на очите. Покрај тоа, копривата е наш моќен сојузник во многу други здравствени состојби:

Откриено е дека листот од коприва е корисен за намалување на воспалението и болките во зглобовите. Во една студија, 27 луѓе со артритична болка доживеале олеснување со нанесување на листови од коприва на погодената област секој ден во текот на една недела.

Регулирање на шеќерот во крвта

Листот од коприва содржи соединение наречено UD-1 кое делува слично на инсулинот во телото. Иако се потребни повеќе истражувања, научниците веруваат дека копривата може да помогне во контролата на шеќерот во крвта кај луѓето со дијабетес.

Подобрување на здравјето на респираторниот систем

Копривата одамна е омилена во народната медицина поради нејзината улога во борбата против сезонските алергии и другите благи респираторни заболувања. Студијата на 98 учесници кои го користеле сушениот лист за нивните алергии навистина откри значајни придобивки од употребата на коприва.

Здравјето на простатата

Листот од коприва може да биде ефикасен третман за одредени состојби на простатата, како што се бенигна хиперплазија на простатата, отекување на простатата. Иако се потребни повеќе истражувања во оваа област, клиничкото испитување на 287 луѓе со БПХ покажа значително намалување на големината на нивната зголемена простата откако биле третирани со лист од коприва.

Третман на кожни проблеми

Копривата има природни адстрингентни својства, а адстрингентите се одлични за лекување на кожни проблеми како што се мрсна кожа, сува кожа и воспалена кожа предизвикана од каснувања од инсекти.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП