сабота, 30 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАКинезите повторно патуваат, но не како претходно

Кинезите повторно патуваат, но не како претходно

Кинеските туристи повторно се враќаат на патување. Но, овојпат нивните вообичаени дестинации, Венеција, Париз и Мадрид, на пример, не се нивниот главен избор, пишува „CNBC“.

Како што отворањето на Кина зајакнува по три години ограничувања на Ковид-19, граѓаните на земјата гладни за патувања излегуваат од здравствената криза значително променети, според германскиот Институт за истражување на надворешен туризам во Кина, независна консултантска куќа („COTRI“).

„Кинеските туристи што ќе ги пречекаме оваа година и во наредните години се многу различни од оние што дојдоа претходно“, рече Волфганг Георг Арлт, основач и извршен директор на „COTRI“, на најголемиот светски саем за патувања во Берлин.

Во Кина, како и на друго место, годините на блокади доведоа до префрлање од главните туристички атракции кон „повеќе ориентиран кон природата и туризам на отворено“, вели Арлт. Ја нагласува појавата на трендови како што се кампување и глампинг, како и семејни патувања.

Можеби уште поважно, многу кинески туристи сè уште ги истражуваат можностите за патување во нивната земја, додава тој.

„Во текот на трите години кога земјата беше затворена, сите мораа да патуваат дома, вклучувајќи ги и богатите, кои ја поддржуваа домашната туристичка индустрија“, вели Арлт.

Ова може да означи значителна промена на меѓународниот туристички пазар, на кој кинеските туристи неизмерно придонесуваат.

„Порано, ако бевте важна личност во Кина, требаше да патувате во странство. Ако патувате во земјата, или сте премногу сиромашни или премногу глупави затоа што не патувате во странство. Но, сега тоа се промени“, коментира Арлт.

„Плус, има подобрување во квалитетот и разновидноста на понудите за домашни патувања. Значи мораме да се натпреваруваме не само со другите меѓународни дестинации, туку и со оние на домашниот пазар“, вели Арлт.

Постепено закрепнување на туризмот

Кинеските туристи направиле околу 170 милиони патувања во странство во 2019-та година, според Националното биро за статистика на земјата.

Само во првата половина од годината, нивните трошоци за патувања во странство надминаа 127,5 милијарди долари, според истражувањето на кинеската веб-страница за резервации за патувања „Ctrip.com“.

Оваа година, излезниот туризам се очекува да закрепне на две третини од врвот во 2019-та година, со околу 110 милиони заминувања од Кина, велат од „COTRI“.

Сепак, хотелската групација „Accor“ предвидува дека речиси три од секои четворица туристи ќе патуваат во границите на земјата.

„Очекуваме дека 70 до 80 отсто од туристите ќе останат во Кина. Капацитетот на летање сè уште не го достигнал нивото од 2019-та година“, коментира Карел Ламуш, глобален главен комерцијален директор на „Accor“.

Откако земјата повторно ги отвори границите на почетокот на јануари, недостатокот на капацитет за летање задржа многу потенцијални патници дома. Во неделата од 6-ти до 12-ти февруари, меѓународните летови од Кина закрепнаа само 9% во однос на нивото од 2019-та година, при што 63% од тие летови беа оперирани од кинески авиопревозници, според податоците од страницата за резервации во сопственост на „Alibaba“, „Fliggy“.

Во меѓувреме, многу кинески граѓани се соочија со одложувања во обновувањето на пасошите и апликациите за визи, како и некои краткорочни забрани за патување од земји како Јапонија и Јужна Кореја.

„Освен ако немаме пасоши, освен ако немаме визи, не можеме да бидеме подготвени за Кина“, коментира Ралф Остендорф, директор за управување со пазарот на туристичката веб-страница „visitBerlin“.

Поради овие предизвици, земјите кои можат да ги задоволат променливите потреби на кинеските туристи се појавуваат како јасни победници. Тајланд, на пример, нуди визи при пристигнувањето на целосно вакцинирани кинески посетители кои имаат патничко осигурување.

„Тајланд станува врвна дестинација за кинеските клиенти“, коментира Симеон Шу, главен директор за стратегија на „Fliggy“ и шеф на корпоративен развој.

Тој забележува дека Тајланд пречекал 180.000 кинески туристи од јануари до средината на февруари.

Вицепремиерот на земјата Анутин Чарнвиракул во февруари изјави дека очекува до 15 милиони кинески туристи да го посетат Тајланд во оваа година, а тие ќе бидат околу половина од сите пристигнувања од странство.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП