вторник, 21 март 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАФламини беше одличен фудбалер, но тој е уште подобар бизнисмен

Фламини беше одличен фудбалер, но тој е уште подобар бизнисмен

Играше во тимови како Милан, Арсенал или Хетафе, но не беше фудбалот што го направи Матје Фламини вториот најбогат играч во светот, туку неговите инвестиции надвор од теренот.

Поточно, неговата компанија GFBiochemicals, основана во 2010 г.

Французинот нуди еколошка алтернатива на петрохемикалиите присутни во пластиката, а тоа се постигнува со земање отпад од домаќинството или ѓубриво и претворање во левулинска киселина, која може да ги намали емисиите на CO2 што се создаваат во производството на овие производи до 80 проценти.

Според престижниот магазин „Форбс“, неговиот вносен бизнис му донел богатство од повеќе од 10 милијарди фунти или повеќе од 11 милијарди евра!

„Пораснав во Марсеј, во близина на морето и уште од мал бев свесен за еколошките проблеми со океанската пластика и хемиското загадување“, објасни поранешниот играч во едно интервју пред извесно време.

Фламини задржа 60 отсто од акциите во компанијата и стана извршен директор, додавајќи дека не работи само кога спие и е целосно посветен на својата работа.

Инаку, фудбалерот на Брунеи Фаик Болкиах е најбогатиот фудбалер на светот. Болкија е внук на султанот од Брунеи Хасан Болкиах и син на принцот Џефри Болкиах, а неговото наследство вреди 20 милијарди евра, што го прави најбогатиот фудбалер на светот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП