20 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАВелика Британија ќе избегне рецесија оваа година

Велика Британија ќе избегне рецесија оваа година

Британската економија ќе избегне рецесија во 2023-та година, но ќе почне да се намалува оваа година, изјави во средата британскиот министер за финансии Џереми Хант при претставувањето на својот буџет, кој вклучува мерки за забрзување на економскиот раст.

Според новите прогнози, бруто домашниот производ ќе се намали за 0,2 отсто во 2023-та година, наместо 1,4 отсто предвидени од Канцеларијата за национална статистика во ноември, рече Хант во парламентот.

Од ноември, трошоците за енергија, кои пораснаа по руската инвазија на Украина, се намалуваат и има знаци за враќање на некои економски податоци.

„Денес Канцеларијата за буџетска одговорност (ОБР) прогнозира дека, поради променливите меѓународни фактори и мерките што ги преземам, Британија нема да влезе во техничка рецесија оваа година“, рече Хант додека го презентираше својот буџет пред парламентот.

Независната „OBR“ прогнозира дека економското производство ќе порасне за 1,8% во 2024-та година и 2,5% во 2025-та година, рече Хант, што е повеќе од претходните прогнози за раст од 1,3% и 2,6%, соодветно.

Велика Британија е единствената земја од Г-7 што допрва треба да се опорави на големината пред пандемијата, бидејќи веќе претрпе една деценија на речиси нула раст на приходот пред Ковид-19 да ја погоди активноста и да ја забрза инфлацијата, која останува над 10%.

„И покрај континуираната глобална нестабилност, „OBR“ денеска објави дека инфлацијата во Обединетото Кралство ќе забави од 10,7% во последниот квартал од минатата година на 2,9% до крајот на 2023-та година“, рече Хант.

Тој ја отфрли можноста за големи трошоци или големи даночни намалувања во неговиот буџетски план.

Сепак, Хант го потврди тримесечното продолжување на субвенциите за сметките за електрична енергија во домаќинствата, како и продолжувањето на децениското замрзнување на давачките за гориво.

Тој рече дека владата ќе додаде 11 милијарди фунти на буџетот за одбрана, кој беше зајакнат со поддршката на Велика Британија за Украина во нејзината војна со Русија, во следните пет години.

Многу економисти велат дека тој најверојатно сака да задржи одредена фискална моќ до општите избори што се очекуваат во 2024-та година. Опозициската Лабуристичка партија е далеку пред владејачките конзервативци во анкетите.

Хант, кој побрза во Министерството за финансии минатиот октомври за да ги повлече плановите за даночни намалувања што предизвикаа хаос на финансиските пазари за време на краткиот мандат на Лиз Трас, вети дека ќе го намали долгот на Велика Британија од 2,5 трилиони фунти. фунтата да се намали како дел од БДП во рок од пет години.

Тој рече дека прогнозите на „OBR“ од средата покажале дека фискалната цел е на пат да се исполни со тампон од 6,5 милијарди фунти.

Наместо да троши големи сега, се очекуваше Хант да го искористи својот говор за буџетот за да се справи со некои од основните причини за економските проблеми во Британија, како што е намалениот пазар на труд по пандемијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП