23 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАНовите ограничувања ја налутија Кина

Новите ограничувања ја налутија Кина

Холандската влада најави дека планира нови ограничувања за извозот на технологија со полупроводници, за да ја заштити националната безбедност.

Притоа, таа се приклучи на напорите на САД да го запре извозот на чипови во Кина, која денеска протестираше против одлуката.

Холандската министерка за трговија Лисје Шрајнемахер објави во средата писмо до парламентот дека ограничувањата ќе бидат воведени пред летото, пренесува Ројтерс.

Нејзиното писмо конкретно не ја споменува Кина, трговскиот партнер на Холандија, ниту го именува ASML Holding, еден од водечките светски производители на опрема за производство на чипови, според британската агенција.

„Бидејќи Холандија смета дека поради национална безбедност е неопходно оваа технологија да се стави под контрола што е можно поскоро, владата ќе воведе национална листа за проверка“, се наведува во писмото на холандскиот министер.

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека се противи на холандскиот план за ограничување на извозот на полупроводничка технологија.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг изјави дека Кина поднесе дипломатски протест до Холандија.

„Ние цврсто се спротивставуваме на употребата на административни средства од страна на Холандија за да интервенира и да ја ограничи нормалната економска и трговска размена меѓу кинеските и холандските компании“, рече Мао.

Одлуката е првиот конкретен потег на Холандија да ги усвои правилата што Вашингтон ги повика да ја ограничи кинеската индустрија за чипови и да го забави нејзиниот воен напредок, според Ројтерс.

Минатиот октомври, САД воведоа строги ограничувања за извозот на американските полупроводници и машините што се користат за нивно производство, но за да бидат ефективни ограничувањата, треба да се договорат другите клучни добавувачи во Холандија и Јапонија, кои произведуваат технологија за производство на чипови.

Сојузниците на Вашингтон со месеци преговараа за ова прашање.

Се очекува Јапонија да објави промени во политиката за извоз на опрема за чипови уште оваа недела, изјавија извори за Ројтерс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП