недела, 10 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСаудиска Арабија ја зголеми цената на нафтата за Азија и Европа

Саудиска Арабија ја зголеми цената на нафтата за Азија и Европа

Саудиска Арабија сигнализираше дека гледа зголемување на побарувачката на нафта во Азија и Европа со зголемување на повеќето цени за испораките на сурова нафта во регионот.

Додека фјучерсите на нафтата малку ослабнаа оваа година, многу трговци со енергија и раководители гледаат дека тие се искачуваат – можеби до 100 долари за барел – бидејќи кинеската економија закрепнува од укинувањето на заклучувањата од коронавирусот и забавувањето на инфлацијата во другите големи економии.

Сауди Арамко, контролирана од државата, ги зголеми поголемиот дел од официјалните продажни цени за Азија во април. Реперот на Arab Light беше подигнат на 2,50 долари за барел над регионалниот репер, 50 центи повисоко од нивото во март.

Тоа беше во согласност со истражувањето на Блумберг меѓу рафинерите и трговците, кое предвидуваше пораст од 55 центи. Ова е втор месец по ред како Aramco ги зголемува цените за Азија, нејзиниот најголем пазар.

Цените за американските клиенти останаа непроменети. Оние за северозападна Европа и Медитеранот скокнаа за цели 1,30 долари за барел.

Суровата нафта од типот брент падна за 0,1% оваа година на 85,83 долари за барел. Тој падна од околу 115 долари од средината на 2022 година, со забавување на глобалната економија и повисоки каматни стапки кои се спротивставија на прекините во снабдувањето предизвикани од руската инвазија на Украина.

Главниот извршен директор на Арамко минатата недела сугерираше дека гледа пресврт.

„Побарувачката од Кина е многу висока“, изјави Амин Насер за Блумберг во Ријад на 1 март. Исто така е „одлично“ во Европа и САД, рече тој.

Саудиска Арабија е најголемиот светски извозник на нафта и ја предводи групата производители на ОПЕК + заедно со Русија. Алијансата од 23 нации сугерираше дека нема да го зголеми производството барем до следната година.

Арамко продава околу 60% од испораките на сурова нафта во Азија, повеќето од нив со долгорочни договори, чии цени се ревидираат секој месец. Кина, Јапонија, Јужна Кореја и Индија се најголеми купувачи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП