понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАИ покрај зголемените тензии, САД и Кина имаа рекордна меѓусебна трговија

И покрај зголемените тензии, САД и Кина имаа рекордна меѓусебна трговија

Трговијата меѓу САД и Кина достигна рекордно ниво, иако нивните дипломатски односи го допреа дното.

Увозот и извозот меѓу двете земји ќе изнесува 690,6 милијарди долари во 2022-ра година, според официјалните податоци кои ги пренесе „ВВС“.

Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг дополнително се зголемија во последните денови, предизвикани од кинески извидувачки балон кој прелета над САД и беше соборен во Атлантскиот океан во близина на брегот на Јужна Каролина.

Двете најголеми светски економии се во жестока трговска војна од 2018-та година, кога тогашниот претседател Доналд Трамп почна да воведува царини за Кина.

Новите податоци покажуваат дека американскиот увоз од Кина пораснал на 536,8 милијарди долари минатата година. Американците потрошиле значително повеќе на кинески производи, вклучувајќи играчки и мобилни телефони. Во истиот период американскиот извоз во азиската земја се зголеми на 153,8 милијарди долари.

Додека дел од зголемувањето на трговијата меѓу двете земји е резултат на зголемените трошоци за живот, бројките покажуваат колку тие се зависни една од друга дури и по години трговски конфликт меѓу нив.

„Трговските податоци се важен показател за тоа колку тешко би било вистинското раздвојување. Дури и ако владите, фирмите и потрошувачите сакаат да се разврзат, самата економија ја отежнува испораката на производи во разврзан свет по цена што фирмите и потрошувачите се подготвени да ја платат“, коментира Дебора Елмс, основач на „Asian Trade Centre“.

Во 2018-та година, администрацијата на Трамп почна да ги засилува трговските мерки против Пекинг. По повеќе децении зголемен кинески увоз, тој почна да воведува царини за кинески стоки во вредност од над 300 милијарди долари. Кина возврати со воведување увозни давачки за повеќе од 100 милијарди долари за американски стоки. Повеќето од овие мерки се во сила повеќе од две години откако Џо Бајден стана претседател.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен требаше да ја посети Кина овој месец, што се сметаше за чин на затоплување на односите меѓу двете земји. Највисокиот американски дипломат требаше да го посети Пекинг од 5 до 6 февруари и да разговара за широк спектар прашања, вклучително и безбедноста, Тајван и Ковид-19.

Сепак, патувањето беше нагло одложено по откривањето на сомнителен кинески балон за надзор над Америка.

Кинеските власти постојано рекоа дека „воздухот е за цивилна употреба и влегол во САД поради виша сила и тоа е несреќен случај“.

Во својот говор во вторникот, Џо Бајден не го спомна директно тоа, туку нагласи, но рече дека администрацијата ќе го заштити суверенитетот на земјата.

„Посветен сум на работа со Кина каде што може да ги унапреди американските интереси и да има корист за светот. Но, не правете грешка: како што јасно кажавме минатата недела, ако Кина го загрози нашиот суверенитет, ние ќе дејствуваме за да ја одбраниме нашата земја. И ние го направивме тоа“, истакна американскиот претседател.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП