недела, 26 март 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАНајлошото од енергетската криза во Германија можеби заврши, но предоцна

Најлошото од енергетската криза во Германија можеби заврши, но предоцна

Со намалувањето на цените на гасот на рекордно високо ниво, Германија забележа подобрување на оптимизмот дека најлошото од енергетската криза заврши. Но, за најголемите индустриски производители во земјата, долгорочната слика останува мрачна, пишува „Bloomberg“.

Компаниите како „BASF“, „Dow“ и „Lanxess“ се подготвени да укинат илјадници работни места и да ги префрлат инвестициите надвор од Германија, бидејќи не очекуваат Берлин сигурно да ги снабдува со енергијата што им е потребна по цени приближни на она што го плаќаше од рускиот гасовод.

„Повеќе не сме конкурентни во Германија“, коментираше извршниот директор на „Lanxess“, Матијас Сашерт на неодамнешната конференција организирана од „Die Welt“.

Производителот на хемикалии со седиште во Келн планира да ги задржи своите производствени капацитети во Северна Рајна-Вестфалија, но „нивните инвестиции за понатамошен раст ќе одат на поконкурентни локации како што се САД“.

Германија прави максимални напори да обезбеди доволно прифатлива енергија и да не дозволи нејзината индустриска база да се намали. Деловната доверба се зголеми во последниве недели по низата некарактеристично топлото време, а предвременото завршување на терминалот за ЛНГ помогна да се намалат цените и да се избегнат потенцијалните ограничувања и испади.

Тоа предизвикува некои производители да воздишкаат на олеснување: автомобилските гиганти „Mercedes-Benz“ и „Volkswagen“ првенствено беа загрижени дека распределбата на гориво ќе ги погоди фино калибрираните синџири на снабдување.

Сепак, Германија не доби директен увоз на руски гас од септември, што е драматична промена со оглед на тоа што Москва сочинуваше повеќе од половина од германскиот увоз на гас пред инвазијата на Украина. Без речиси никакви изгледи за обновување на тој увоз, изгледите за германските компании за хемикалии, стакло и градежни материјали, каде гасот и електричната енергија можат да сочинуваат една третина од трошоците, остануваат мрачни.

Дури и по неодамнешните падови, цените на енергијата во Германија остануваат и значително повисоки од оние во конкурентните производствени области во САД и Азија.

„BASF“ во октомври објави дека ќе направи заштеди од 500 милиони евра бидејќи ќе се приспособи на трајно повисоките цени на енергијата во Германија. Цените на гасот паднаа за 40 отсто оттогаш, но одборот на „BASF“ се држи до намалувањата и сака да го запре производството на најинтензивните производи за гас во фабриката во Лудвигсхафен, соопшти компанијата.

Индустриската групација „Aluminium Deutschland“ соопшти дека според неодамнешното истражување на производителите на метали, две третини потврдиле благо подобрување на цените на енергијата во последните месеци, а 86 отсто од компаниите ја опишале перспективата за долгорочно снабдување со гас и електрична енергија во Германија како „лоша “.

„За жал, сè уште не можеме да кажеме дека најлошото е зад нас“, коментираше претседателот на „Aluminium Deutschland“, Роб ван Гилс.

Германската хемиска и фармацевтска индустрија вработува околу 466.500 луѓе и има годишен обрт од над 200 милијарди евра, соопшти германското Министерство за економија. Тоа е составен дел од автомобилскиот и другите синџири на снабдување.

Истражувањето на германското хемиско здружение „VCI“ од крајот на јануари откри дека речиси половина од хемиските компании планираат да ги намалат инвестициите во Германија оваа година поради трошоците за енергија.

Во исто време, индустриските фирми бележат пад на побарувачката во услови на глобално економско забавување. Ова го отежнува зголемувањето на цените во согласност со зголемените трошоци.

Некои компании размислуваат за целосно затворање. „Trinseo“, еден од најголемите светски производители на полистирен, полимер кој се користи за изолација во производи кои се движат од автоделови до медицински помагала, започна разговори со синдикатот за затворање на својата производствена локација во Болкен, Германија, која вработува околу 400 луѓе.

„Позицијата на трошоците на објектот во Болкен е поттикната од моменталната средина за трошоците за енергија во Европа, како и помалиот обем на објектот“, рече извршниот директор Френк Божич.

„Тешко е да се замисли значително подобрување на приходите на скоро до среден рок“, додава тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП