недела, 26 март 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈА„Макпетрол“: цената на природниот гас за февруари ќе биде за 40 отсто...

„Макпетрол“: цената на природниот гас за февруари ќе биде за 40 отсто пониска

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека цената на природниот гас за месец февруари ќе се намали за 40% за мегават час, во однос на цената за месец јануари оваа година.

Воедно, сакаме да информираме дека малопродажната цената на погонското гориво за моторни возила, Метан (CNG), кој се продава на бензинските станици на Макпетрол се намалува за 41 денари за килограм во однос на цената од минатиот месец која изнесуваше 123,50 денари за килограм, односно новата цена ќе биде 82,50 денари за килограм или 58.40 денари за литар, се вели во соопштението на компанијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП