21 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАРусија е најголемиот инвеститор во Иран

Русија е најголемиот инвеститор во Иран

Русија ја престигна Кина како најголем инвеститор во Иран. Ова го објави весникот „Donya-e Eqtesad“, повикувајќи се на висок трговски претставник.

Али Фекри, шеф на иранската државна Организација за инвестиции и економска и трговска помош, рече дека Москва потрошила речиси 2,7 милијарди долари на два нафтени проекти во западната провинција Илам откако владата на Ебрахим Раиси дојде на власт во август 2021-ва година.

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), Авганистан, Турција и Кина се следните најголеми инвеститори во земјата. И додека Кина има „повеќе капацитет“, земјата ги намали своите трошоци во текот на изминатата година, ограничувајќи ги на логистички центри или гранични локации поврзани со сопствениот извоз во Иран.

Иран и Русија значително ги зајакнаа своите дипломатски односи од почетокот на руската инвазија на Украина на крајот на февруари минатата година. Имаше и неколку посети на високо ниво и низа договори за проширување на трговската и воената соработка меѓу двете земји.

Оваа земја од Персискиот залив беше санкционирана и критикувана од Европската унија и САД за снабдување на Москва со беспилотни летала користени во војната во Украина.

Според Фекри, Русија инвестира во Иран или со испраќање физички пари или со користење на трговија со девизи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП