3 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАММФ подготвува пакет помош за Украина во износ од 16 милијарди долари

ММФ подготвува пакет помош за Украина во износ од 16 милијарди долари

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) истражува повеќегодишен пакет помош од 16 милијарди долари за Украина за да ги покрие потребите на земјата и да обезбеди катализатор за дополнително меѓународно финансирање додека Киев се обидува да ги потисне руските воени сили, објави „Bloomberg“, цитирајќи извори запознаени со предметот.

Спроведувањето на пакетот ќе зависи од голем број услови, вклучително и одобрување од земјите од Г-7, како и од донаторите и доверителите на Украина, кои гарантираат одржливост на долгот на земјата, додаваат изворите.

Планот, исто така, ќе бара промени во правилата за заеми од ММФ за фондот да може да ја позајмува земјата зафатена од војна, а владата во Киев ќе мора да се посвети на низа политики, покрај успешното завршување на четиримесечната програма за безготовински фонд, одобрена минатата година.

Доколку биде одобрена, програмата – која ќе трае три до четири години и ќе чини вкупно 14 до 16 милијарди долари – ќе исплати од 5 до 7 милијарди долари во првата година, велат изворите.

„Се надеваме дека планот ќе биде договорен до крајот на март, со првата транша веќе во април“, велат изворите.

Пакетот, исто така, се очекува да помогне во зголемувањето на финансиската поддршка за земјата од јавните и приватните кредитори.

ММФ „останува тесно ангажиран“ со Украина, соопшти фондот, додавајќи дека соработката „може да го отвори патот за полноправна програма“.

Министерството за финансии на Украина одби да коментира за ова прашање. Во посебна изјава во четвртокот, Министерството изрази надеж за „целосна“ програма со фондот што ќе вклучува финансирање.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП