1 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈААдани падна на четвртото место, Безос влезе во топ 3 листата на...

Адани падна на четвртото место, Безос влезе во топ 3 листата на најбогати луѓе во светот

Милијардерот Гаутам Адани, кој е најбогатиот индиец и азиец, во последните денови доживеа пад на неговото богатство, што доведе и до неговото рангирање на индексот на милијардери на Блумберг. Имено, Адани сега е на четвртото место на листата на најбогати луѓе во светот.

Нетото богатство падна за 872 милиони долари во последните 24 часа, а загуби 683 милиони долари од почетокот на годината, според податоците на Блумберг.

Џеф Безос од Амазон истовремено стана трет најбогат човек на светот, додека првите двајца најбогати луѓе на планетата се уште се Бернард Арно од Луј Витон и Илон Маск, кој е сопственик на Tesla, SpaceX и Twitter.

Нето вредноста на Гаутам Адани, кој е претседател на индискиот конгломерат Адани Груп, е 120 милијарди долари, додека нето вредноста на Безос се зголеми на 121 милијарда долари на 24 јануари 2023 година.

Бернард Арно со 188 милијарди долари и понатаму е најбогатиот човек во светот.

Индексот на милијардери на Блумберг подготвува дневни рангирања на 500 најбогати луѓе и пресек на нивното богатство. Бројките се ажурираат на крајот од секој трговски ден во Њујорк.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП