21 февруари, 2024
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 44 новозаразени со Ковид-19, нема починати

Регистрирани 44 новозаразени со Ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 543 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 29, Битола, Прилеп, Охрид, Гостивар и Кочани – по 2, Струмица, Штип, Радовиш, Берово и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати.

Досега во земјата се направени вкупно 2.182.473 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.075, бројот на оздравени пациенти е 334.249, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 262.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162278, Активни   184
Куманово    18247, Активни    4
Битола      17989, Активни    13
Прилеп      15557, Активни    24
Тетово      14473, Активни    0
Кавадарци   12098, Активни    5
Велес 10814, Активни    2
Охрид 10322, Активни    3
Гостивар    10281, Активни    4
Струмица    8785, Активни     2
Штип  8774, Активни     8
Кичево      6076, Активни     1
Кочани      5546, Активни     2
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4151, Активни     1
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2837, Активни     1
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1877, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1479, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     2
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП