сабота, 4 февруари 2023
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 11 позитивни случаи на Ковид-19, починаа две лица

Регистрирани 11 позитивни случаи на Ковид-19, починаа две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 248 тестови, а регистрирани се 11 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 9, Прилеп и Штип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, регистрирани се 2 починати лица од Скопје. Починатите лица се на возраст од 66 до 80 години. Едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 21.10 до 22.10.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.180.622 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.927, бројот на оздравени пациенти е 334.129, на починати е 9.561 а бројот на активни случаи изнесува 237.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162172, Активни   175
Куманово    18244, Активни    2
Битола      17983, Активни    13
Прилеп      15549, Активни    22
Тетово      14475, Активни    1
Кавадарци   12095, Активни    5
Велес 10812, Активни    1
Охрид 10320, Активни    3
Гостивар    10279, Активни    4
Струмица    8783, Активни     2
Штип  8768, Активни     3
Кичево      6075, Активни     0
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4150, Активни     3
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     0
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1875, Активни     0
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1132, Активни     1
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП