сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 57 новозаразени со Ковид-19 и едно починато лице

Регистрирани 57 новозаразени со Ковид-19 и едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 808 теста, а регистрирани се 57 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 38, Битола и Прилеп – по 5, Штип – 4, Кавадарци, Велес, Струга, Неготино и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Струга (86г) и тоа е починато во болнички услови. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ нема регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.177.967 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.722, бројот на оздравени пациенти е 333.833, на починати е 9.554 а бројот на активни случаи изнесува 335.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162.018, Активни 237
Куманово    18.243, Активни    13
Битола      17.970, Активни    21
Прилеп      15.532, Активни    28
Тетово      14.476, Активни    4
Кавадарци   12.089, Активни    2
Велес 10.810, Активни    5
Охрид 10.319, Активни    7
Гостивар    10.275, Активни    0
Струмица    8.781, Активни     0
Штип  8.766, Активни     8
Кичево      6.075, Активни     1
Кочани      5.544, Активни     0
Струга      5.173, Активни     1
Гевгелија   4.882, Активни     0
Неготино    4.148, Активни     2
Ресен 3.031, Активни     1
Радовиш     2.836, Активни     1
Свети Николе      2.795, Активни     0
Крива Паланка     2.660  0
Делчево     2.183, Активни     0
Берово      1.875, Активни     0
Дебар 1.812, Активни     0
Валандово   1.600, Активни     0
Виница      1.478, Активни     0
Пробиштип   1.299, Активни     0
Кратово     1.131, Активни     1
Богданци    1.101, Активни     0
Крушево     1.039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП