четврток, 8 декември 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„SpaceX“ лансираше ракета кон ISS - Русинка една од космонаутите

„SpaceX“ лансираше ракета кон ISS – Русинка една од космонаутите

Ракетата на „SpaceX“ денеска беше лансирана кон Меѓународната вселенска станица (ISS), а екипажот го сочинуваат американски и јапонски астронаути, заедно со една Русинка.

Ова е прв пат во 20 години руски космонаут да лета од САД, и покрај тензиите околу војната во Украина, пренесува АП.

Се вели дека тие треба да пристигнат на вселенската станица утре, 29 часа по нивното попладневно полетување од вселенскиот центар Кенеди на НАСА.

Предвидено е да останат во ISS до март.

Астронаутите кои полетаа денеска го заменуваат американско-италијанскиот екипаж кој пристигна на станицата во април.

Тој лет претходно беше одложен поради ураганот Иан, кој ги погоди САД минатата недела.

„Се надевам дека со ова лансирање ќе можеме малку да го разубавиме небото за сите над Флорида“, рече Коичи Ваката од Јапонската вселенска агенција, кој го прави својот петти вселенски лет.

Забележано е дека во петмесечната мисија во вселената му се придружиле тројца нови космонаути – поморската полковничка Никол Ман, првата Индијка што орбитирала околу Земјата, морнаричкиот капетан Џош Кашада и уште една жена космонаут – Ана Кикина од Русија.

Таа е дел од размената на Руската вселенска агенција за Френк Рубио од НАСА, кој се лансираше до вселенската станица со двајца космонаути на ракетата Сојуз пред две недели од Казахстан.

Вселенските агенции се согласија во текот на летото да обезбедат континуирано присуство на САД и Русија на ISS, и покрај војната во Украина, а следната размена на екипажот е на пролет.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП