вторник, 27 септември 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 57 новозаразени со коронавирус, починаа 2 лица

Регистрирани 57 новозаразени со коронавирус, починаа 2 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 704 теста, а регистрирани се 57 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 39, Велес – 4, Куманово, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци и Неготино – по 2, Радовиш и Штип – по 1.

Од вкупниот број позитивни (57), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 54, Прилеп – 10, Битола – 7, Кавадарци – 5, Велес – 3, Охрид, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, Неготино, Ресен и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се регистрирани починати лица. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ регистрирани се 2 починати лица: од Скопје (85) и Битола (60). Лицата се починати во домашни услови. Пријавените се починати во периодот од 20.8 до 14.9.2022

Направени се 704 теста: ИЈЗ-138, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-4, Биотек 10, Систина-2, лабораторија Лаор-1, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-2, Генеа-5, Никоб лаб-15, ВФВ медикал-5, Ели медика плус-3, Ројал медика-0, Спектра-ММ-3, Рапид лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова лаб дијагностика–1, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 315.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.180 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.469, бројот на оздравени пациенти е 332.319, на починати е 9.526, а бројот на активни случаи изнесува 624.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161.138, Активни   355
Куманово    18.193, Активни    31
Битола      17.905, Активни    39
Прилеп      15.468, Активни    34
Тетово      14.449, Активни    9
Кавадарци   12.066, Активни    20
Велес 10.787, Активни    22
Охрид 10.295, Активни    15
Гостивар    10.273, Активни    2
Струмица    8.774, Активни     8
Штип  8.743, Активни     21
Кичево      6.066, Активни     5
Кочани      5.545, Активни     2
Струга      5.172, Активни     1
Гевгелија   4.873, Активни     5
Неготино    4.135, Активни     4
Ресен 3.026, Активни     17
Радовиш     2.834, Активни     8
Свети Николе      2.793, Активни     0
Крива Паланка     2.659, Активни     2
Делчево     2.182, Активни     9
Берово      1.873, Активни     2
Дебар 1.812, Активни     0
Валандово   1.600, Активни     1
Виница      1.477, Активни     0
Пробиштип   1.299, Активни     0
Кратово     1.120, Активни     4
Богданци    1.100, Активни     0
Крушево     1.037, Активни     5
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП